Kiçik həcmli bərpa olunan enerji istehsalı mövzusunda məlumatlandırma tədbiri keçirilib
Energetika Nazirliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə bərpa olunan enerji sahəsində fəaliyyət göstərən yerli şirkətlərin nümayəndələri üçün kiçik həcmli yaşıl enerji istehsalının, başqa sözlə aktiv istehlakçının dəstəklənməsi mövzusunda məlumatlandırıcı tədbir keçirilib.
Tədbirin əsas məqsədi fiziki və hüquqi şəxslərin öz fərdi bərpa olunan enerji sistemlərini qurmaq və istehsal etdikləri artıq enerjini şəbəkəyə ötürmək imkanları barədə məlumatlılığı artırmaq olub.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (BOEMDA) direktoru Cavid Abdullayev yaşıl enerji keçidinin iqtisadi, sosial və ekoloji cəhətdən vacibliyini vurğulayaraq aktiv istehlakçı modelinin Azərbaycanda bərpa olunan enerjidən istifadənin inkişafına töhfə verəcəyini bildirib. Qeyd edilib ki, bu mexanizm vətəndaşların və sahibkarların ölkəmizdə yaşıl enerji istehsalında iştirakını genişləndirərək uzunmüddətli perspektivdə enerji xərclərinin azaldılmasına imkan yaradacaq.
Daha sonra BOEMDA və “Azərişıq” ASC-nin mütəxəssisləri aktiv istehlakçının dəstəklənməsi mexanizminin tətbiqinə dair qanunvericiliyin tələbləri, həmçinin texniki məqamlara dair təqdimatlarla çıxış ediblər. Təqdimatlarda günəş panelləri, külək turbinləri və digər yaşıl enerji qurğularının quraşdırılması, istehsal edilən artıq enerjinin şəbəkəyə ötürülməsi, tariflər, əvəzləşmə və hesablaşma mexanizmləri barədə geniş məlumat verilib.
Tədbirin davamında iştirakçıların mövzu ilə bağlı sualları cavablandırılıb, müzakirələr aparılıb və praktik təcrübələr bölüşülüb.
Sonda Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (JICA) nümayəndəsi Nigar İsmayılova çıxış edərək JICA-nın Azərbaycanda dəstəklədiyi layihələr barədə məlumat verib. Cari məlumatlandırma tədbirinin JICA kiçik qrant layihəsi çərçivəsində təşkil olunduğu diqqətə çatdırılıb.

An information event on the topic of small-scale renewable energy production was held
At the initiative and organization of the Ministry of Energy, an informative event was held for representatives of local companies operating in the field of renewable energy on the topic of supporting small-scale green energy production, in other words, active consumers.
The main purpose of the event was to raise awareness of the opportunities for individuals and legal entities to build their own individual renewable energy systems and transfer the excess energy they produce to the grid.
Javid Abdullayev, Director of Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA), emphasized the economic, social and environmental importance of the green energy transition and said that the active consumer model will contribute to the development of the use of renewable energy in Azerbaijan. It was noted that this mechanism will expand the participation of citizens and entrepreneurs in the green energy production in our country, allowing to reduce energy costs in the long term.
Later, specialists of AREA and Azerishig OJSC made presentations on the requirements of legislation on the application of the mechanism for supporting active consumers, as well as technical aspects. The presentations provided detailed information on the installation of solar panels, wind turbines and other green energy facilities, transmission of excess energy produced to the grid, tariffs, net metering.
In the continuation of the event, participants' questions on the topic were answered, discussions were held and practical experiences were shared.
At the end, the representative of the Japan International Cooperation Agency (JICA) Nigar Ismayilova spoke about the projects supported by JICA in Azerbaijan. It was noted that the current event was organized within the JICA small grant project.