Azərbaycan Respublikasının Ukraynaya humanitar yardımının növbəti hissəsi yola salınıb
Ukraynaya elektrik avadanlıqlarından ibarət humanitar yardımın ikinci hissəsi 12 fevral 2025-ci il tarixində Sumqayıt Texnologiyalar Parkının ərazisindən yola salınıb.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 5 fevral 2025-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, sözügedən yardımın təşkili məqsədilə bir milyon ABŞ dollarının manat ekvivalentində vəsait ayrılıb və yardımın birinci hissəsi 7 fevral 2025-ci il tarixində göndərilib.
Adıçəkilən Sərəncam çərçivəsində iki hissədə göndərilmiş humanitar yükə ümumilikdə 52 min metrdən çox elektrik kabeli və naqil, habelə 17 ədəd transformator daxildir.
Ukrayna tərəfindən daxil olmuş müraciətə əsasən, qeyd edilən avadanlıqlar müharibədən zərər çəkmiş ərazilərin elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatının bərpası üçün nəzərdə tutulur.
Xatırladaq ki, mövcud vəziyyətlə əlaqədar Azərbaycan tərəfindən Ukraynaya göstərilmiş yenidənqurma və humanitar məqsədli yardımların ümumi məbləği 40 milyon ABŞ dollarını keçib. Bu günədək elektrik avadanlıqları qismində 134 ədəd transformator və komplekt transformator məntəqəsi, 70-ə yaxın generator, habelə təxminən 3.4 milyon metr elektrik kabeli və naqil humanitar yardım kimi Ukraynaya yola salınıb.

The Republic of Azerbaijan sends next part of humanitarian aid to Ukraine
The second part of the humanitarian aid consisting of electrical equipment for Ukraine was sent from the territory of the Sumgayit Technology Park on 12 February 2025.
As it is known, according to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev dated 5 February 2025, one million US dollars in manat equivalent was allocated, and the first part of the aid was sent on 7 February 2025.
Under the Order, the humanitarian cargo sent in two parts includes a total of more than 52,000 meters of electrical cables and wires, as well as 17 transformers.
According to a request from Ukraine, the mentioned equipment is intended to restore the stable electricity supply of war-affected areas.
Recall that, in connection with the current situation, the total amount of reconstruction and humanitarian aid provided by Azerbaijan to Ukraine has exceeded 40 million USD. Until this day, as part of the electrical equipment, 134 transformers and complete transformer substations, nearly 70 generators, as well as approximately 3.4 million meters of electrical cables and wires have been sent to Ukraine as humanitarian aid.