Energetika nazirinin müavini Türkiyədə yaşıl enerji sahəsində dördtərəfli əməkdaşlıq iclasında iştirak edib
Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilmiş Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-Bolqarıstan Yaşıl Enerji Dəhlizi layihəsinin müzakirəsinə dair bu ölkələrin nazir müavinlərinin 3-cü iclasında ölkəmizi energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib. Tədbirdə “Azərenerji” ASC-nin nümayəndələri də iştirak edib.
Nazir müavini Orxan Zeynalov çıxışında Azərbaycanın enerji keçidi sahəsində mövcud strategiyası, bərpa olunan enerji potensialı və yaşıl enerjinin ixracı istiqamətində atılan addımlar barədə məlumat verib. Azərbaycanda yaşıl enerji zonalarının yaradılması və Xəzər dənizində külək enerjisi potensialının reallaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən layihələrdən, həmçinin ölkəmizi Avropa ilə birləşdirəcək yaşıl enerji dəhlizlərindən danışılıb.
İclasda dörd ölkə arasında elektrik enerjisi mübadiləsinin genişləndirilməsi imkanlarına və layihə üzrə müqavilə-hüquq bazasının formalaşdırılması məqsədilə hazırlanmış “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, Gürcüstanın İqtisadiyyat və Davamlı İnkişaf Nazirliyi, Türkiyə Respublikasının Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyi və Bolqarıstan Respublikasının Energetika Nazirliyi arasında yaşıl enerjinin ötürülməsi sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nun layihəsi müzakirə edilib və sənədin mətni razılaşdırılıb.
Səfər çərçivəsində Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər nazirinin müavini Zafer Demircan ilə Azərbaycan və Türkiyə arasında yaşıl enerji dəhlizinin yaradılması məsələsinin müzakirəsinə həsr olunmuş geniş tərkibli görüş keçirilib. Görüşdə Naxçıvan Muxtar Respublikasında yaşıl enerji zonasının inkişafına dair Konsepsiya və Tədbirlər Planının hazırlanması istiqamətində görülən işlər haqqında məlumat verilib, BCG məsləhətçi şirkətinin ekspertləri, “Azərenerji” ASC-nin və Türkiyənin TEİAS şirkətinin nümayəndələrinin də iştirakı ilə yaşıl enerjinin ixracını dəstəkləyəcək infrastruktur layihələrinin texniki və iqtisadi əsaslandırılmasından irəli gələn məsələlər müzakirə olunub.

Deputy Energy Minister attended the quadrilateral cooperation meeting in the field of green energy in Türkiye
A delegation led by Orkhan Zeynalov, Azerbaijan’s Deputy Minister of Energy, attended the 3rd meeting of the deputy energy ministers on the Green Energy Corridor project involving Azerbaijan, Türkiye, Georgia and Bulgaria in Istanbul, Türkiye. The Azerbaijani delegation also included members of the Azerenergy OJSC.
Addressing the meeting, Deputy Minister Orkhan Zeynalov highlighted Azerbaijan’s energy transition strategy, the country’s renewable energy potential, as well as its efforts towards the green energy export. The participants talked about the projects implemented in Azerbaijan to create green energy zones and realize the potential of wind energy in the Caspian Sea, as well as green energy corridors that will connect our country with Europe.
The parties discussed the “draft Memorandum of Understanding on Cooperation in the Field of Green Energy Transmission between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia, the Ministry of Energy and Natural Resources of the Republic of Türkiye and the Ministry of Energy of the Republic of Bulgaria” and agreed on the text of the document.The document envisages to expand the possibilities of electricity exchange between the four countries and to form a contractual-legal framework for the project.
As part of the trip, the Azerbaijani delegation also held an expanded meeting with Zafer Damircan, Deputy Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye, featuring discussions on establishing green energy corridor between Azerbaijan and Türkiye. At the meeting, information was given about the work done to prepare a concept and Action Plan for the development of the green energy zone in the Nakhchivan Autonomous Republic, and issues arising from the feasibility study of infrastructure projects to support the green energy export were discussed with the participation of experts of BCG consulting company, representatives of Azerenergy OJSC.