“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasını təmin etmək məqsədilə yaradılmış “Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunun hibrid formada növbəti iclası keçirilib.
İclasa sədrlik edən energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev çıxış edərək “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”ndə Strategiyanın icrası çərçivəsində reallaşdırılan layihələrə diqqət çəkib, əldə olunan mühüm nailiyyətlərdən danışıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi, enerji səmərəliliyinin artırılması və karbon emissiyalarının azaldılması istiqamətində görülən işlərin ölkəmizin dayanıqlı inkişafına verdiyi töhfələr vurğulanıb.
Sonra İşçi qrupun sədr müavini, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn Strategiyanın icrası çərçivəsində 2024-cü ildə aparılmış monitorinqin nəticələrinə dair ilkin qiymətləndirmə hesabatının layihəsini təqdim edib. “Yaşıl enerji məkanı” məqsədi üzrə aidiyyəti qurumlar tərəfindən yerinə yetirilmiş tədbirlərin icra göstəriciləri barədə məlumat verilib, dənizdə külək enerjisi potensialının araşdırılması, bərpa olunan enerji mənbələri üzrə informasiya sisteminin yaradılması, enerji saxlanc sistemlərinin və karbon tutulması texnologiyasının tətbiqi, müxtəlif sahələrdə enerji səmərəliliyinin təmin edilməsi, yeni generasiya güclərinin enerji sisteminə etibarlı inteqrasiyası üçün infrastrukturun qurulması, iqlim dəyişmələri üzrə milli məlumat bazasının yaradılması və digər istiqamətlər üzrə icra olunan tədbirlər müzakirə edilib.
Sonra digər qrup üzvlərinin ilkin hesabat layihəsinə dair məruzələri dinlənilib, Strategiya sənədi üzrə tədbirlərin cari ildə effektiv icrası ilə bağlı hədəflər, atılacaq addımlar, çağırış və tövsiyələr nəzərdən keçirilib.
“Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunda Energetika Nazirliyi və İİTKM ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Maliyyə, Fövqəladə Hallar nazirliklərinin, Dövlət Statistika Komitəsi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Gömrük Komitəsi, SOCAR, Mərkəzi Bank, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, “Azərenerji”, “Azərişıq”, “Azəristiliktəchizat” ASC-lərin nümayəndələri təmsil olunur.

The next meeting of the Working Group on green energy space, established in order to ensure the implementation of the measures provided for in the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026, was held in hybrid form.
Deputy Energy Minister Samir Valiyev, who chairs the meeting, drew attention to the projects implemented in the framework of the implementation of the strategy in the "Green World Solidarity Year” and spoke about the important achievements gained. The contributions of the work carried out under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to the sustainable development of our country in the direction of expanding the use of renewable energy sources, increasing energy efficiency and reducing carbon emissions were emphasized.
Deputy Chairman of the Working Group, Deputy Executive Director of the Center for Anlysis of Economic Reforms and Communication of the Republic of Azerbaijan Ramil Huseyn presented a Preliminary Assessment report on the results of the monitoring carried out in 2024 within the strategy implementation. The participants were informed about the implementation indicators of the measures implemented by the relevant authorities for the purpose of green energy space, the measures implemented in the field of investigation of offshore wind power potential, establishment of Information System on renewable energy sources, application of energy storage systems and carbon capture technology, ensuring energy efficiency in various fields, building infrastructure for reliable integration of new generating capacities into the energy system, creating a national database on climate change and other areas.
Then the reports of other group members on the initial report project were heard, the goals, steps to be taken, challenges and recommendations related to the effective implementation of the measures under the strategy document in the current year were reviewed.
In addition to the Ministry of Energy and CAERC, the Green Energy Space Working Group included representatives of the Ministries of Economy, Ecology and Natural Resources, Agriculture, Digital Development and Transport, Finance, Emergency Situations, State Statistics Committee, State Urban Planning and Architecture Committee, State Customs Committee, SOCAR, Central Bank, Azerbaijan Investment Holding, Azerbaijan National Academy of Sciences, Azersu, Agency of Melioration and Water Management, Azerenergy, Azerishig, Azeristiliktehizat OJSCs.