Operativ məlumatlara əsasən, respublikada ötən il ərzində 29,1 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Hasilatın 16,8 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 4,2 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,6 milyon tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 7,5 milyon ton təşkil edib.
2024-cü ildə 24,4 milyon ton neft (kondensat ilə birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 21 milyon tonu konsorsiumların, 2,8 milyon tonu SOCAR-ın, 0,6 milyon tonu isə “Abşeron” yatağının payına düşüb.
Neftin emalı ötən il ərzində 5,8 milyon ton təşkil edib.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin dekabr ayında gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 80 776 ton (609 min barrel) olub. Bunun 65 987 tonunu (487 min barrel) xam neft, 14 789 tonunu (122 min barrel) kondensat təşkil edib.
2024-cü ildə respublikada 50,3 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 13,3 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”, 27,8 milyard kubmetri “Şahdəniz”, 1,5 milyard kubmetri “Abşeron” yatağı, 7,7 milyard kubmetri isə SOCAR üzrə hasil olunub. 2023-cü ilin müvafiq dövrünə nisbətən 2 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 25,2 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da 2023-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5,8 faiz çoxdur. Bunun 12,9 milyard kubmetri Avropaya, 9,9 milyard kubmetri Türkiyəyə, 2,4 milyard kubmetrdən çoxu isə Gürcüstana satılıb.  Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 5,6 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 yanvar 2025-ci il tarixinədək 650,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə), 466,5 milyard kubmetr qaz hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 601,5 milyon ton neft, 229,7 milyard kubmetr qaz, “Şahdəniz”dən isə 48,7 milyon tona yaxın kondensat,  236,8 milyard kubmetr qaz çıxarılıb. Bu yataqlardan 01 yanvar 2025-ci il tarixinədək 648,3 milyon ton neft, 169,5 milyard kubmetr qaz ixraca nəql edilib.

Oil and gas figures were announced for 2024
According to operational data for, 29.1 million tons of oil (along with condensate) were produced throughout the republic last year. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 16.8 million tons of oil production, Shah Deniz for 4.2 million tons (gas condensate), and Absheron field for 0.6 million tons (gas condensate). SOCAR's oil output amounted to 7.5 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 24.4 million tons. Among these, consortium accounts for 21 million tons, SOCAR for 2.8 million tons, Absheron for 0.6 million tons.
Oil refining last year amounted to 5.8 million tons.
It should be noted that in December 2024, the daily production of oil (including condensate) was 80776 tons (609 thousand barrels). Among these, 65 987 tons (487 thousand barrels) were crude oil, 14 789 tons (122 thousand barrel) were condensate.
In 2024, the country produced 50.3 billion cubic meters of natural gas. 13.3 bcm of gas production extracted from ACG, while 27.8 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 1.5 bcm and 7.7 bcm gas, respectively. Gas was transported with an increase of approximately 2 bcm compared to the relevant period in 2023.
During this period, gas sales amounted to 25.2 bcm, which was 5.8 % more compared to the same period in 2023. 12.9 bcm of gas were sold to Europe, 9.9 bcm to Türkiye, and more than 2.4 bcm to Georgia. During this period nearly 5.6 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since its commissioning till 1 January 2025, 650.2 million tons oil (including condensate) and 466.5 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 601.5 million tons of oil, 229.7 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli, and about 48.3 million tons of condensate and 236.8 bcm of gas from Shah Deniz. Until 1 January 2025, 648.3 million tons of oil and 169.5 bcm of gas were exported from these fields.