Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə 2024-cü ilin yekunlarına dair hibrid formatda kollegiya iclası keçirilib.
Kollegiya sədri çıxışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş sosial-iqtisadi inkişaf siyasətinə uyğun olaraq cari ildə enerji sektorunda həyata keçirilmiş mühüm tədbirlər və əldə edilmiş nailiyyətləri qeyd edib. Azərbaycanın COP29-a uğurlu ev sahibliyi, enerji sahəsində irəli sürülən təşəbbüslərin beynəlxalq miqyasda geniş dəstək qazandığı və bu dəstəyin Konfransdan sonra da davam etdiyi vurğulanıb. “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində enerji təchizatı infrastrukturunun modernləşdirilməsi, bərpa olunan enerji mənbələrinin payının artırılması və enerji səmərəliliyi sahəsində atılan addımların energetika sektorunun inkişafında mühüm rol oynadığı bildirilib.
Sonra iclasın gündəliyində olan məsələlərə dair məruzələr dinlənilib. Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasının Tədbirlər Planında Energetika Nazirliyinin məsul olduğu tədbirlərin 2024-cü ildə icra vəziyyəti haqqında hesabat təqdim edilib. Hesabatda il ərzində enerji sektorunda beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşdırılan layihələr, eləcə də bərpa olunan enerji sahəsində həyata keçirilən tədbirlərin nəticələri vurğulanıb.
İclasda, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyinin Kollegiyasının 2025-ci il üçün İş Planının layihəsi nəzərdən keçirilib, təsdiq edilməsinə dair qərar qəbul edilib.
Sonda kollegiya sədri növbəti ildə enerji sektorunun inkişafını hədəfləyən layihələrin reallaşdırılması istiqamətində qarşıda duran vəzifələrin səmərəli icrası ilə bağlı göstərişlər verib.

A hybrid board meeting on the results of 2024 was held under the chairmanship of Energy Minister Parviz Shahbazov.
In his speech, the Chairman of the Board noted the important measures and achievements taken in the energy sector in the current year in accordance with the socio-economic development policy established by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. It was emphasized that Azerbaijan's successful hosting of COP29 and the initiatives put forward in the field of energy have gained wide support on an international scale and this support continues after the Conference. It was noted that the steps taken in the field of modernization of energy supply infrastructure, increasing the share of renewable energy sources and energy efficiency within Green World Solidarity Year play an important role in the development of the energy sector.
Then the reports on the issues on the agenda of the meeting were heard. In the Action Plan of the socio-economic development strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026, a report on the implementation status of the measures responsible for the Ministry of Energy in 2024 was presented. The report highlighted the projects implemented within the international cooperation in the energy sector during the year, as well as the results of measures implemented in the field of renewable energy.
The draft of the Work Plan for 2025 of the Board of the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan was reviewed at the meeting, and a decision was made to approve the Work Plan.
At the end, the chairman of the board gave instructions on the effective implementation of the upcoming tasks for the implementation of projects aimed at the development of the energy sector next year.