2024-cü ilin yanvar-noyabr ayları üzrə elektrik enerjisi göstəricilərinə dair operativ məlumatlara əsasən respublikada elektrik enerjisinin istehsalı 25 932,5 mln. kVt·st olub.
11 ay ərzində elektrik enerjisi istehsalı İES-lərdə 22 351,9 mln. kVt·st, SES-lərdə 2 780,9 mln. kVt·st, digər mənbələr üzrə isə 799,7 mln. kVt·st təşkil edib. Bu dövrdə külək elektrik stansiyalarında 48,6 mln. kVt·st, günəş elektrik stansiyalarında 540,1 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda isə 211,0 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
Yanvar-noyabr ayları ərzində yaşıl enerji mənbələri üzrə elektrik enerjisi istehsalı ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 1 617,8 mln. kVt·st, yəni 80%-dən çox artaraq 3 580,6 mln. kVt·st təşkil edib.
Hesabat dövründə elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 22 908,1 mln. kVt·st (İES-lərdə 20 314,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 2 593,4 mln. kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 454,7 mln. kVt·st (İES-lərdə 227,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 169,5 mln. kVt·st, GES-də 57,5 mln. kVt·st), “Azərişıq” ASC üzrə külək elektrik stansiyalarında 36,8 mln. kVt·st, müstəqil elektrik stansiyaları üzrə isə 2 532,9 mln. kVt·st təşkil edib.
Bu müddətdə elektrik enerjisinin ixracı 1 255,3 mln. kVt·st, idxalı isə 159,8 mln. kVt·st olub.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin noyabr ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 2 089,7 mln. kVt·st olub. Bu dövrdə elektrik enerjisinin ixracı 7,9 mln. kVt·st, idxalı isə 9,1 mln. kVt·st təşkil edib.

According to operational data for January- November 2024, total electricity production in Azerbaijan amounted to 25932.5 million kWh.
During 11 months, electricity production at TPPs amounted to 22351.9 million kWh, at HPPs to 2780.9 million kWh, and on other sources to 799.7 million kWh. 48.6 million kWh of electricity was generated at WPPs, 540.1 million kWh at SPPs, and 211.0 million kWh at the solid household waste incineration plant.
During January - November, the production of electricity on green energy sources increased by 1,617.8 million kWh, that is, by more than 80% compared to the same period last year and amounted to 3,580.6 million kWh.
During the reporting period, electricity generation made up 22908,1 mln kWh on Azerenergy OJSC (20314.7 mln kWh at TPPs, 2593.4 mln kWh at HPPs), 454.7 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (227.7 mln kWh at TPPs, 169.5 mln kWh at HPPs, 57.5 mln kWh at SPP), 36.8 mln kWh at WPPs on Azerishig OJSC, and 2532.9 mln kWh on Independent PPs).
During reporting period, electricity exports were 1255.3 mln kWh while imports were 159.8 mln kWh.
It should be noted that the electricity generation in the republic in November 2024 amounted to 2089.7 million kWh. During the month, exports of electricity production amounted to 7.9 million kWh, imports to 9.1 million kWh.