Energetika nazirinin müavini Kamal Abbasov İran İslam Respublikasının paytaxtı Tehranda keçirilən Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun (GECF) 26-cı Nazirlər İclasında çıxış edib.
Nazir müavini ölkəmizin zəngin təbii qaz ehtiyatlarına və strateji mövqeyinə əsaslanaraq qlobal enerji bazarında mühüm rol oynadığını bildirib. Azərbaycan qazının 12 ölkə tərəfindən idxal edildiyi və bunun enerji resurslarımıza artan tələbatın göstəricisi olduğu diqqətə çatdırılıb. Çıxışda Bakıda keçirilmiş COP29 konfransının uğurlarından da bəhs edilib. Konfrans çərçivəsində GECF-in təşkil etdiyi panel müzakirələrinə toxunularaq təbii qazın dayanıqlı enerji keçidindəki əhəmiyyəti vurğulanıb.
Sonda 27-ci Nazirlər İclasının 2025-ci ilin son rübündə Qətərin paytaxtı Dohada keçirilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan 2015-ci ildən Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunda müşahidəçi statusunda iştirak edir.

Azerbaijani Deputy Minister of Energy Kamal Abbasov delivered a speech at the 26th Ministerial Meeting of the Gas Exporting Countries Forum (GECF) held in Tehran, the Islamic Republic of Iran.
The Deputy Minister said that our country plays an important role in the global energy market based on its rich natural gas resources and strategic position. Azerbaijan's natural gas is currently being imported by 12 countries, reflecting the growing demand for the country's energy resources. The successes of the recently concluded COP29 conference in Baku were highlighted. The panel discussions organized by GECF during the conference, which underscored the significance of natural gas in the sustainable energy transition, were also touched upon.
In conclusion, it was decided to hold the 27th Ministerial Meeting in Doha, the capital of Qatar in the last quarter of 2025.
It should be reminded that since 2015, Azerbaijan has been participating in the Gas Exporting Countries Forum as an observer.