Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin müvafiq Sərəncamına əsasən təsdiq edilmiş “Elektrik enerjisi bazarı elementlərinin mərhələli tətbiqi ilə bağlı Tədbirlər Planı"nın icrası məqsədilə yaradılmış Koordinasiya Şurasının ilk iclası keçirilib.
Nazir çıxışında “Azərbaycan Respublikasının energetika sektorunda islahatların sürətləndirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 2019-cu il 29 may tarixli 1209 nömrəli Sərəncamı ilə islahatların əsas istiqamətlərinin müəyyən edildiyini və bu istiqamətlərə uyğun olaraq müvafiq işlərin aparılmaqda olduğunu bildirib. Elektroenergetika sahəsində islahatların əsas məqsədinin enerji təhlükəsizliyinin davamlı olaraq gücləndirilməsi, idarəetmə sistemlərinin qabaqcıl beynəlxalq təcrübə baxımından inkişaf etdirilməsi, özəl investisiyaların cəlb edilməsi və dövlətin maliyyə yükünün azaldılması olduğu vurğulanıb. Həmçinin, elektrik enerjisinin istehsalına çəkilən xərclərin optimallaşdırılması, səmərəliliyin və xidmət keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, eləcə də rəqabət mühitinin təmin olunması sektorun inkişafı üçün əsas prioritetlər kimi qeyd edilib.
Sonra iclasın gündəliyinə uyğun olaraq “Elektroenergetika haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun və “Elektrik enerjisi bazarı elementlərinin mərhələli tətbiqi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın icrası ilə əlaqədar aidiyyəti qurumlar tərəfindən görülən işlər haqqında məlumatlar diqqətə çatdırılıb.
Koordinasiya Şurasının nəzdində müvafiq istiqamətlər üzrə alt işçi qrupları yaradılıb, qarşıdakı dövr üçün görüləcək işlər müəyyənləşdirilib, müvafiq qərarlar qəbul edilib.
İclasda Energetika, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ədliyyə nazirlikləri, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC və  Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin nümayəndələri iştirak edib.

The first meeting of the Coordinating Council, established to implement the Action Plan for the Phased Introduction of Electricity Market Elements, was held under the chairmanship of Minister of Energy of Azerbaijan, Parviz Shahbazov.
In his speech, the minister highlighted that Presidential Decree No. 1209, dated May 29, 2019, on Accelerating Reforms in the Energy Sector of the Republic of Azerbaijan, outlines the main directions of the reforms, and relevant work is underway in this regard. It was highlighted that the foremost focus of the energy enhancements is the constant cultivation of energy security, the creation of management systems grounded in global guidelines, garnering private investments, and alleviating the fiscal load on the state. The main priorities for sector development were also highlighted, including optimizing electricity production costs, further improving efficiency and service quality, as well as ensuring a competitive environment.
The meeting agenda included a report on the work done by relevant structures in connection with the implementation of the Law of the Republic of Azerbaijan On Electric Power Engineering and the Action Plan for the Phased Implementation of Electricity Market Elements.
Subgroups have sprung into action under the Coordinating Council, specifying significant sectors, setting strategic tasks for the swiftly approaching season, and sealing decisive determinations.
The representatives from the Ministries of Energy, Economy, Finance, Justice, the Azerbaijan Investment Holding, Azerenergy OJSC, Azerishig OJSC, and the Agency for Energy Regulation attended at the meeting.