Cari ilin aprel ayında Energetika Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı şəhəri 158 nömrəli tam orta məktəbdə "Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" çərçivəsində başladılan "Green Note" layihəsinin birinci mərhələsi yekunlaşıb. Layihə çərçivəsində məktəb şagirdləri və kollektivi tərəfindən təkrar emala göndərilmək üçün 2 tona yaxın kağız toplanıb.
Layihənin məqsədi məktəbdə istifadə olunmuş dəftərlərin və digər kağız məmulatlarının təkrar emala yönləndirilməsi ilə şagirdlər arasında ekoloji mədəniyyətin formalaşdırılması və təbiətin mühafizəsinə töhfə verməkdir.
158 nömrəli məktəbin direktoru Mehriban Ələkbərova layihənin məktəblilər arasında resurslara qənaət, tullantıların azaldılması və ekoloji dəyərlərin təşviqi baxımından mühüm rola malik olduğunu qeyd edib, bu təşəbbüsü təhsilin yalnız akademik biliklərlə deyil, həm də sosial məsuliyyətlə zənginləşdirilməsi yolunda mühüm addım kimi qiymətləndirib.
Layihənin ideya müəllifi və rəhbəri, 11-cu sinif şagirdi Kamilə Cəfərli bildirib ki, layihə çərçivəsində toplanan 2 ton kağız tullantısı təkrar emala yönləndirilməklə onlarla ağacın kəsilməsinin qarşısı alınıb, yüz minlərlə litr su və minlərlə kilovat-saat enerjiyə qənaət edilib. "Green Note" layihəsinin dayanıqlı yaşıl gələcək üçün cəmiyyətin bütün təbəqələrinə nümunə olacağına əminlik ifadə olunub və layihənin davam etdiriləcəyi bildirilib.
Qeyd edək ki, “Green Note” layihəsi çərçivəsində 3 mindən çox şagirdin təhsil aldığı məktəbdə quraşdırılmış 12 ədəd toplama qutusu sayəsində tullantıların azaldılmasına və ətraf mühitə zərərin minimuma endirilməsinə mühüm töhfə verilib. Layihənin uğurlu nəticələri onun gələcəkdə digər təhsil müəssisələrində də tətbiqinə zəmin yaradır.

Within the Green Note project, about 2 tons of paper collected from one school were directed to recycling
In April of this year, the first stage of the Green Note project, launched within the Green World Solidarity Year, was completed at secondary school No. 158 in Baku with the support of the Ministry of Energy. Within the project, about 2 tons of paper were gathered for recycling by school students and staff.
The aim of the project is to contribute to the formation of ecological culture and conservation among students by directing school-used notebooks and other paper products to recycling.
Director of School No. 158 Mehriban Alakbarova noted that the project plays an important role in terms of saving resources, reducing waste and promoting environmental values among schoolchildren, and assessed this initiative as an important step towards enriching education not only with academic knowledge, but also with social responsibility.
The author and head of the project, 11th grade student Kamila Jafarli said that 2 tons of paper waste collected within the project were directed for recycling and dozens of trees were prevented from being cut down, hundreds of thousands of liters of water and thousands of kilowatt-hours of energy were saved. The sides expressed confidence that the Green Note project would serve as an example to all segments of society for a sustainable green future, and it was stated that the project would be continued.
It should be noted that within the Green Note Project, a significant contribution was made to reduce waste and minimize harm to the environment thanks to 12 collection boxes installed in the school, where more than 3 thousand students study. The successful results of the project create the basis for its application in other educational institutions in the future.