Energetika naziri Pərviz Şahbazov 1-ci İstanbul Enerji Forumu çərçivəsində “Dayanıqlı gələcək üçün çağırışlar və imkanlar” mövzusunda keçirilən nazirlər sessiyasında çıxış edib. Nazir çıxışında artan enerji tələbatını qarşılamaq, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə aparmaq və enerji təhlükəsizliyini gücləndirməklə bağlı müasir enerji çağırışlarının həllində regional və beynəlxalq enerji əməkdaşlığının vacibliyini vurğulayıb.
Bu kontekstdə, Azərbaycandan 30-a yaxın ölkəyə neft tədarük olunduğu, dekabrdan isə qazla təchiz edilən ölkələrin 12-yə çatacağı, hazırda bu enerji əməkdaşlığının bərpa olunan enerji ilə genişləndiyi qeyd edilib.
COP29 Sədrliyinin enerji təşəbbüslərinin qlobal “yaşıl enerji keçidi”ni sürətləndirən rolundan da bəhs edilib. Bu təşəbbüslərin Azərbaycanın bərpa olunan enerji sahəsindəki iddialı milli və beynəlxalq proqramlarına əsaslandığı bildirilib. Nazir deyib ki, bərpa olunan enerjinin milli inkişaf proqramı çərçivəsində 2027-ci ilədək həyata keçirilən 2 QVt-lıq genişmiqyaslı “yaşıl enerji” layihələri nəticəsində sərbəstləşən 1,2 milyard kubmetr qazın ixraca yönəldilməsi imkan yaranır.
Bərpa olunan enerjinin inkişafına dair beynəlxalq proqramın  bir neçə “yaşıl enerji dəhlizi” layihəsindən ibarət olduğu qeyd edilib. “Azərbaycan - Türkiyə - Avropa”, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” və “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan” yaşıl enerji dəhlizlərinin enerji təhlükəsizliyi və enerji keçidində regional enerji əməkdaşlığını gücləndirəcəyi diqqətə çatdırılıb. Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Bu gün Bolqarıstanın təşəbbüsü ilə Gürcüstandan Türkiyə və daha sonra Avropaya “yaşıl enerji”nin tədarükü imkanlarını da müzakirə etdik. Bütün bu interkonnektorlar yalnız enerji təhlükəsizliyinə deyil, həm də qlobal enerji keçidinin sürətlənməsinə  töhfə verəcək.”
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktarın moderatorluğu ilə keçirilən müzakirələrdə Gürcüstan, Macarıstan, Bolqarıstan, Moldova, Serbiya, Özbəkistan və Liviya nümayəndələri də iştirak edib.

Minister of Energy Parviz Shahbazov made a speech at the Ministerial Session on Challenges and Opportunities for a Sustainable Future within the First Istanbul Energy Forum. In his speech, the Minister emphasized the importance of regional and international energy cooperation in addressing modern energy challenges related to meeting growing energy demand, combating climate change and strengthening energy security.
In this context, it was noted that oil is supplied from Azerbaijan to about 30 countries, and from December 12 countries will be supplied with gas, and now this energy cooperation is expanding with renewable energy.
The role of energy initiatives of the COP29 presidency in accelerating the global green energy transition was also mentioned. It was noted that these initiatives are based on Azerbaijan's ambitious national and international programs in the field of renewable energy. The Minister said that as a result of large-scale green energy projects of 2 GW, implemented within the National Renewable Energy Development Program until 2027, there is an opportunity to export 1.2 bcm of gas freed up.
It was noted that the international program on the development of renewable energy consists of several green energy corridors projects. It was noted that the Azerbaijan-Türkiye- Europe, Caspian-Black Sea-Europe and Central Asia-Azerbaijan green energy corridors will strengthen regional energy cooperation in energy security and energy transition. Energy Minister Parviz Shahbazov said: “Today, at the initiative of Bulgaria, we also discussed the possibility of supplying green energy from Georgia to Türkiye and then to Europe. All these interconnectors will contribute not only to energy security, but also to the acceleration of the global energy transition.”
Representatives of Georgia, Hungary, Bulgaria, Moldova, Serbia, Uzbekistan and Libya also participated in the discussions moderated by Turkish Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar.