İstanbul Enerji Forumu çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov və Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktarın iştirakı ilə enerji əməkdaşlığının inkişafı məqsədilə ikitərəfli, üçtərəfli və dördtərəfli formatlarda görüşlər keçirilib.
Nazirlərin ikitərəfli görüşündə nazir Pərviz Şahbazov Forumun keçirilməsi və BOTAŞ şirkətinin 50 illik yubileyi münasibətilə təbriklərini çatdırıb, həmçinin COP29-da iştiraka görə təşəkkürünü bildirib. Müzakirələr zamanı ikitərəfli enerji əməkdaşlığının prioritet məsələləri və gələcək perspektivləri nəzərdən keçirilib. Türkiyəyə və buradan Avropaya “yaşıl enerji” və qazın tədarükü ilə bağlı müştərək layihələrin inkişafından bəhs edilib. Naxçıvan üzərindən “Türkiyə-Azərbaycan Qarşılıqlı Əlaqə” layihəsinin icrasının cari vəziyyəti, İğdır-Naxçıvan boru kəmərinin tikintisinin yekun mərhələsi, habelə “Azərbaycan-Türkiyə 4-cü Enerji Forumu”nun keçirilməsi iə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar və Bolqarıstanın energetika naziri Vladimir Malinovun iştirakı ilə qaz sahəsində üçtərəfli əməkdaşlığın inkişafı ilə bağlı da müzakirələr aparılıb. Keçid yanacaq növü kimi təbii qaza olan tələbat,  qaz tədarükü sahəsində əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi nəzərdən keçirilib. Qeyd edək ki, bu ilin ilk 9 ayında Azərbaycandan Bolqarıstana və digər Avropa ölkələrinə nəql məqsədilə 1,4 milyard kubmetrdən artıq qaz ixrac edilib.
“Yaşıl enerji” sahəsində isə müzakirələr Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktar, Gürcüstanın Baş nazirinin birinci müavini, iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Levan Davitaşvili və Bolqarıstanın energetika naziri Vladimir Malinovun iştirakı ilə dördtərəfli formatda aparılıb. Naxçıvan üzərindən “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa” yaşıl enerji dəhlizi layihəsinin cari vəziyyəti diqqətə çatdırılıb. Xəzər dənizi və Mərkəzi Asiyadan bərpa olunan enerjinin Gürcüstan və Türkiyə vasitəsilə  Avropaya müxtəlif marşrutlarla çatdırılması imkanları dəyərləndirilib. Dörd ölkə arasında “yaşıl enerji” əməkdaşlığı üzrə müvafiq addımların atılması razılaşdırılıb.

Within the Istanbul Energy Forum the meetings in bilateral, trilateral, and quadrilateral formats were held with the participation of Energy Minister Parviz Shahbazov and Türkiye's Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar for the development of energy cooperation.
During the bilateral talks, Minister Parviz Shahbazov congratulated Minister Bayraktar on the successful hosting of the forum and the 50th anniversary of the BOTAŞ company, while also thanking Türkiye for its participation in COP29. Discussions focused on priority issues and prospects for bilateral energy cooperation between the two countries. The sides highlighted the development of joint projects related to the supply of green energy and gas to Türkiye and onwards to Europe. Opinions were exchanged on the current status of bilateral projects, the final stage of the construction of the Igdir-Nakhchivan pipeline, and the upcoming 4th Azerbaijan-Türkiye Energy Forum.
In the trilateral format, with the participation of Türkiye's Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar and Bulgaria’s Energy Minister Vladimir Malinov, discussions were held on expanding cooperation in the gas sector and enhancing gas supply capabilities. The demand for natural gas as a transitional type of fuel and the expansion of cooperation opportunities in the field of gas supply were reviewed. Notably, more than 1.4 bcm of gas were exported from Azerbaijan to Bulgaria and other European countries over the first nine months of this year.
In the field of green energy, a quadrilateral meeting took place with the involvement of Türkiye's Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar, Georgia’s First Deputy Prime Minister and Minister of Economy Levan Davitashvili, and Bulgarian Minister of Energy Vladimir Malinov. The current status of the Azerbaijan-Türkiye-Europe green energy corridor project through Nakhchivan was reviewed. The potential for delivering renewable energy from the Caspian Sea and Central Asia to Europe via various routes through Georgia and Türkiye was also assessed.  The four countries agreed to take appropriate steps to enhance cooperation in the field of green energy.