COP29 çərçivəsində Energetika Nazirliyi, Çinin “China Southern Power Grid International (Hong Kong) Co.,Ltd” və “Powerchina Huadong Engineerıng Corporation Limited” şirkətləri arasında enerji saxlanması sahəsində Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənəd nasoslu hidroakkumulyasiya sistemi (PHS), batareya enerji saxlama sistemi (BESS), yüksək gərginlikli birbaşa cərəyan ötürmə sistemi (HVDC) və digər alternativ enerji ötürmə, paylama, şəbəkə rəqəmsallaşdırma texnologiyaları kimi sahələrdə əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Memoranduma əsasən, həyata keçiriləcək fəaliyyətlərin səmərəliliyini təmin etmək, koordinasiyanı gücləndirmək və proseslərə nəzarət məqsədilə İdarəetmə Komitəsi və İşçi qrupu yaradılacaqdır.
İmzalanma mərasimindən əvvəl energetika naziri Pərviz Şahbazovla şirkətlərin vitse-prezidentləri Fan Yaliang, Liu Shaoquan və Zhu Bonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri arasında görüş də olub.
Görüşdə Azərbaycan və Çin arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərindən bəhs edilərək, Memorandum çərçivəsində bərpa olunan enerji və enerji saxlanması texnologiyaları sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib. Azərbaycanın yaşıl enerji istehsalını artırmaq, regionda və dünyada enerji dəhlizlərinin inkişafını təşviq etmək üzrə səyləri qeyd edilib. Çin şirkətlərinin bu prosesdə iştirakı müasir texnologiyaların tətbiqi və innovativ həllərin inteqrasiyası kontekstində dəyərləndirilib.

Within the COP29, the Ministry of Energy, China Southern Power Grid International (Hong Kong) Co., Ltd and Powerchina Huadong Engineering Corporation Limited signed a Memorandum of Understanding in the field of energy storage. The memorandum outlines collaboration in areas such as pumped hydro storage (PHS), battery energy storage systems (BESS), high-voltage direct current (HVDC) transmission, and digitalization technologies for energy transmission and distribution networks. To ensure the effective implementation of the memorandum, working and steering groups will be established to strengthen coordination and monitor progress.
Before the signing ceremony, the Energy Minister Parviz Shahbazov met with delegations from the companies, led by Vice Presidents Fan Yalang, Liu Shaoquan and Zhu Bo.
The meeting discussed the strategic partnership between Azerbaijan and China as well as prospects for cooperation in renewable energy and energy storage technologies under the memorandum. Azerbaijan's efforts to expand green energy production and promote the development of energy corridors regionally and globally were highlighted. The participation of Chinese companies in this process was viewed positively in terms of integrating modern technologies and innovative solutions.