COP29 çərçivəsində Energetika Nazirliyi ilə Çinin “PowerChina Resources Limited” və “TBEA Co., Ltd” şirkətləri arasında “yaşıl enerji” sahəsində anlaşma memorandumları imzalanıb. İmzalanma mərasimlərindən əvvəl energetika naziri Pərviz Şahbazovla “PowerChina Group”un vitse-prezidenti Xu Pengcheng və “PowerChina Resources Limited” şirkətinin prezidenti Yang Tianfu, həmçinin TBEA şirkətinin İdarə Heyətinin üzvü, beynəlxalq biznes məsələləri üzrə prezidenti Hu Nanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətləri arasında görüşlər olub. Görüşlərdə Azərbaycan-Çin strateji tərəfdaşlıq münasibətlərində bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığın mühüm yer tutduğu qeyd olunub. Həyata keçirilən “yaşıl enerji”nin istehsalı və ixracı ilə bağlı meqa layihələr kontekstində Çin şirkətləri ilə əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib.
“PowerChina Resources Limited” şirkətinin xaricdə bərpa olunan enerji sahəsində sərmayə qoyuluşu həyata keçirən, geniş potensial və təcrübəyə malik bir şirkət olaraq, Azərbaycanda bərpa olunan enerji layihələrinə sərmayə qoyuluşu, bərpa olunan enerji layihələrinin planlaşdırılması, layihələndirilməsi, tikintisi və istismarında əməkdaşlığa maraqlı olduğu qeyd edilib. Elektrik enerjisinin ötürülməsi və paylanması, elektrik stansiyaları, bərpa olunan enerji və digər vacib infrastruktur layihələrinin istehsalı, mühəndisliyi, tədarükü, tikintisi və maliyyələşdirilməsi üzrə ixtisaslaşmış şirkət olan TBEA-nın isə Azərbaycanla bərpa olunan enerji avadanlıqları və texnologiyaları sahəsində əməkdaşlıq niyyəti ifadə olunub.
Sonra sənədlərin imzalanması mərasimi olub. “Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi ilə PowerChina Resources Limited arasında Azərbaycanda bərpa olunan enerji layihələrinin inkişaf etdirilməsi üzrə Anlaşma Memorandumu” sənaye miqyaslı günəş PV layihələri, quruda/dənizdə külək elektrik stansiyaları, hidro akkumulyasiya sistemi (PHS) və akumulyator enerji saxlama sistemləri (BESS), inteqrasiya olunmuş ağıllı enerji və “yaşıl hidrogen” istehsalı layihələri, yerli mütəxəssislərin hazırlanması, texnoloji biliklərin mübadiləsi üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Sənədə əsasən, PHS və BESS infrastrukturunun inkişafı, maliyyələşdirilməsi, tikintisi və texniki xidməti sahələrinə xüsusi diqqət yetiriləcək.
“Azərbaycan Respublikası Energetika Nazirliyi ilə TBEA Co., Ltd arasında Anlaşma Memorandumu” isə bərpa olunan enerji avadanlıqları və texnologiyalarının istehsalı və tədarükü daxil olmaqla, müvafiq sahələrdə əməkdaşlığı əhatə edir. Sənədə əsasən, şirkətlə ultra-yüksək gərginlikli və çevik DC və AC məhsullarının təmin edilməsi, Azərbaycanda sənaye parkları və azad iqtisadi zonalarda yüksək texnologiyalı enerji şəbəkəsi avadanlıqlarının istehsalı, “Məlumat Mərkəzi”nin yaradılması, bərpa olunan enerji və elektrik layihələrinə sərmayə qoyuluşu və maliyyələşdirilməsi, eləcə də bərpa olunan enerji və regional “yaşıl enerji” bağlantısı layihələrində iştirakı üzrə əməkdaşlıq ediləcək.

Within COP29, a Memorandum of Understanding was signed between Chinese companies PowerChina Resources Limited and TBEA Co. Ltd in the field of green energy. Prior to the signing ceremonies, meetings were held between Energy Minister Parviz Shahbazov and delegations led by Vice-President of PowerChina Group Xu Pengcheng and President of PowerChina Resources Limited Yang Tianfu, as well as member of the Board and President of International Business of TBEA Hu Nan. At the meetings, it was noted that cooperation in the field of renewable energy occupies an important place in the Azerbaijani-Chinese strategic partnership relations. Opportunities for cooperation with Chinese companies in the context of mega projects related to the production and export of green energy were evaluated.
It was noted that PowerChina Resources Limited as a company with extensive potential and experience, carrying out investments in the field of renewable energy abroad, is interested in cooperation in investing in renewable energy projects, planning, designing, construction and operation of renewable energy projects in Azerbaijan. TBEA, a company specializing in the production, engineering, procurement, construction and financing of electricity transmission and distribution, power plants, renewable energy and other important infrastructure projects, expressed its intention to cooperate with Azerbaijan in the field of renewable energy equipment and technologies.
Then a ceremony of signing documents was held. The Memorandum of Understanding between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and PowerChina Resources Limited on the development of renewable energy projects in Azerbaijan provides for cooperation on industrial-scale solar PV projects, onshore/offshore wind power plants, pumped hydro-storage (PHS) and battery energy storage systems (BESS), integrated smart energy and green hydrogen production projects, training of local specialists, exchange of know-how. According to the document, special attention will be paid to the development, financing, construction and maintenance of PHS and BESS infrastructure.
The Memorandum of Understanding between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and TBEA Co. Ltd covers cooperation in relevant areas, including the production and supply of renewable energy equipment and technologies. According to the document, the company will cooperate on the provision of ultra-high voltage and flexible DC and AC products, the production of high-tech energy network equipment in industrial parks and free economic zones in Azerbaijan, the establishment of a Data Center, investment and financing of renewable energy and electricity projects, as well as participation in renewable energy and regional green energy connection projects.