COP29 çərçivəsində Beynəlxalq Enerji Agentliyi (İEA) ilə birgə təşkil edilmiş tədbirdə Azərbaycanda Enerji Səmərəliliyi Siyasəti üzrə Yol Xəritəsinin təqdimatı olub.
Tədbirdə çıxış edən energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov Azərbaycanın iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə beynəlxalq səyləri dəstəklədiyini, istixana qazı emissiyalarını azaltmağı öhdəsinə götürdüyünü, hazırda yaşıl iqtisadiyyata keçidi sürətləndirmək, bərpa olunan enerji mənbələrinin payını artırmaq və enerji səmərəliliyini təmin etmək üçün ciddi addımlar atıldığını bildirib. Enerji səmərəliliyinin ölkənin enerji keçidi siyasətinin və strateji sənədlərinin əsas komponentlərindən biri olduğu, bu istiqamətdə hüquqi və tənzimləyici çərçivənin formalaşdırıldığı qeyd edilib.
Avropa İttifaqının EU4Energy proqramı çərçivəsində hazırlanmış və ümumilikdə ölkədə olan enerji səmərəliliyi siyasəti ilə bağlı mövcud vəziyyəti əks etdirən Yol Xəritəsinə əsasən Azərbaycanda çoxmənzilli yaşayış binalarında 50%-ə qədər enerji səmərəliliyi potensialı mövcuddur. Bu potensialın reallaşdırılması nəticəsində illik 4.2 milyard kubmetrədək qaza qənaət edilə, 10 milyon tonadək karbon emissiyası azaldıla və 125 min yeni iş yeri yaradıla bilər.
Tədbir enerji səmərəliliyi üzrə gələcək prioritetlər, qarşıda duran çağırışlar və həll yolları, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi kimi mövzular üzrə panel müzakirələri ilə davam edib.

At the event organized jointly with the International Energy Agency (IEA) within COP29, a presentation of the Road Map on Energy Efficiency Policy in Azerbaijan took place.
Speaking at the event, Deputy Minister of Energy Orkhan Zeynalov said that Azerbaijan supports international efforts to combat climate change, undertakes to reduce greenhouse gas emissions, and serious steps are being taken to accelerate the transition to a green economy, increase the share of renewable energy sources and ensure energy efficiency. It was noted that energy efficiency is one of the main components of the country's energy transition policy and strategic documents, and a legal and regulatory framework has been developed in this direction.
According to the Road Map developed within the EU4Energy program and reflecting the current situation with the energy efficiency policy in the country in general, there is an energy efficiency potential of up to 50% in apartment buildings in Azerbaijan. As a result of realizing this potential, up to 4.2 billion cubic meters of gas can be saved annually, up to 10 million tons of carbon emissions can be reduced and 125 thousand new jobs can be created.
The event continued with panel discussions on topics such as future priorities for energy efficiency, challenges and solutions forthcoming, and the study of international experience.