2024-cü ilin yanvar-oktyabr ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, respublikada 24,1 milyon ton neft (qaz kondensatı ilə birlikdə) hasil edilib.
Neft hasilatının 13,9 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 3,5 milyon tonu (qaz kondensatı) “Şahdəniz”in, 0,5 milyon tonu (qaz kondensatı) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (qaz kondensatı ilə birlikdə) hasilatı 6,2 milyon ton təşkil edib.
Bu dövrdə 19,9 milyon ton neft (qaz kondensatı ilə birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 17,4 milyon tonu konsorsiumların, 2,5 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşüb.
Neftin emalı 2024-cü ilin yanvar-oktyabr aylarında 5,5 milyon ton təşkil edib.
Qeyd edək ki, 2024-cü ilin oktyabr ayında gündəlik neft (qaz kondensatı ilə birlikdə) hasilatı 79,947 min ton olub. Bunun 65,462 min tonunu xam neft, 14,485 min tonunu qaz kondensatı təşkil edib.
2024-cü ilin yanvar-oktyabr ayları ərzində ölkədə 41,5 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 10,9 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”, 22,9 milyard kubmetri “Şahdəniz”, 1,3 milyard kubmetri “Abşeron”, 6,4 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 1,4 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 20,7 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4,6 faiz çoxdur. Avropaya 10,6 milyard kubmetr, Türkiyəyə 8,2 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 1,9 milyard kubmetr qaz satılıb. Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 4,7 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 noyabr 2024-cü il tarixinədək 646,6 milyon ton neft (qaz kondensatı ilə birlikdə), 459,2 milyard kubmetr qaz hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 598,7 milyon ton neft, 227,3 milyard kubmetr qaz, “Şahdəniz”dən isə 47,9 milyon tona yaxın kondensat, 231,9 milyard kubmetr qaz çıxarılıb.
Bu yataqlardan 01 noyabr 2024-cü il tarixinədək 644,7 milyon ton neft və 165,8 milyard kubmetr qaz ixraca nəql edilib.

According to operational data for January-October 2024, 24.1 million tons of oil (along with gas condensate) were produced throughout the Republic.
Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 13.9 million tons of oil production, Shah Deniz for 3.5 million tons (gas condensate), and Absheron field for 0.5 million tons (gas condensate). SOCAR's oil output amounted to 5.6 million tons (including condensate).
During the reporting period, the volume of exported oil, including gas condensate, amounted to 19.9 million tons. Among these, consortium accounts for nearly 17.4 million tons, SOCAR for 2.5 million tons.
Oil refining in January-October 2024 amounted to 5.5 million tons.
It should be noted that in October 2024, the daily production of oil (along with gas condensate) was 79,947 thousand tons. Among these, 65,462 thousand tons were crude oil, 14,485 thousand tons were gas condensate.
From January to October 2024, the country produced 41.5 billion cubic meters of natural gas. 10.9 bcm of gas production extracted from ACG, while 22.9 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 1.3 bcm and 6.4 bcm gas, respectively. Gas was transported with an increase of approximately 1.4 bcm compared to the relevant period last year.
During this period, gas sales amounted to 20.7 bcm, which was 4.6 % more compared to the same period previous year. 10.6 bcm of gas were sold to Europe, 8.2 bcm to Türkiye, and 1.9 bcm to Georgia. During this period, 4.7 billion cubic meters of gas was delivered to Türkiye by TANAP.
From the date the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz fields put into commission until November 01, 2024, 646.6 million tons of oil (together with gas condensate) and 459.2 billion cubic meters of gas were produced. 598.7 million tons of oil, 227.3 billion cubic meters of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli, and about 47.9 million tons of condensate and 231.9 billion cubic meters of gas from Shah Deniz.
As of November 01, 2024, 644.7 million tons of oil and 165.8 billion cubic meters of gas were exported from these fields.