Energetika naziri COP29 tədbiri çərçivəsində Azərbaycanda səfərdə olan Belçikanın energetika naziri Tinne Van der Straeten və Almaniya Külək Enerjisi Assosiasiyasının (GWEA) prezidenti Babel Haidebroek ilə görüşlər keçirib.
Belçikanın energetika naziri Tinne Van der Straeten ilə görüşdə COP29-un enerji təşəbbüslərinin enerji keçidi üçün zəruri olan komponentləri əhatə etməklə bərpa olunan enerji mənbələrinin üçqat, enerji səmərəliliyinin isə iki dəfə artırılmasına dəstək verdiyi qeyd olunub. BƏƏ-Azərbaycan-Braziliya üçlüyünün əhəmiyyətindən və qəbul olunmuş öhdəliklərin monitorinqinin zəruriliyindən danışılıb. Azərbaycanın iştirakı ilə Xəzər və Mərkəzi Asiyadan başlayan enerji dəhlizlərinin “yaşıl enerji” keçidi və təchizatın diversifikasiyasına töhfə verəcəyi bildirilib. Bu layihələrin regional enerji əməkdaşlığını təmin edən perspektivlərinə toxunulub.
Almaniya Külək Enerjisi Assosiasiyasının (GWEA) prezidenti Babel Haidebroek ilə görüşdə Azərbaycanın “yaşıl enerji”yə transformasiyası və COP29-un enerji təşəbbüsləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Xəzər dənizi və quruda külək enerjisi potensialı və həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verilib. “Xəzər-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” və “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihələri üzrə irəliləyişlər müzakirə edilib. Avropa, o cümlədən alman şirkətləri ilə dənizdə külək enerjisinin inkişafı və “yaşıl enerji dəhlizləri” layihələri çərçivəsində istehsal, avadanlıqlarla təchizat, ötürmə infrastrukturunun qurulması, eləcə də “yaşıl elektrik enerjisi” və “yaşıl hidrogen”in alıcısı kimi bütün komponentlər üzrə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.

Parviz Shahbazov met with Tinne Van der Straeten, Belgium's Minister of Energy, and Babel Haidebroek, Head of the German Wind Energy Association (GWEA).
During the meeting, with Belgium's Minister of Energy Tinne Van der Straeten, it was noted that COP29's energy initiatives support tripling renewable energy sources and doubling energy efficiency by covering the components necessary for the energy transition. The significance of the UAE-Azerbaijan-Brazil trio and the need to monitor adopted commitments were discussed. It was stated that energy corridors starting from the Caspian and Central Asia with Azerbaijan’s participation will contribute to the transition to green energy and supply diversification. The prospects of these projects ensuring regional energy cooperation were addressed.
At the meeting with the President of the German Wind Energy Association (GWEA) Babel Haidebroek, the sides exchanged views on the transformation of Azerbaijan into green energy and the energy initiatives of COP29. Information about the potential of onshore wind energy  and wind energy in the Caspian Sea and implemented projects was given. Progress on the Caspian-European Green Energy Corridor and Central Asia-Azerbaijan Green Energy Corridor projects was discussed. The cooperation opportunities with European and German companies on the development of offshore wind energy and the construction of production, equipment, transmission infrastructure within the green energy corridors projects, as well as on all components as buyers of green electricity and green hydrogen were considered.