Noyabrın 15-də COP29 konfransı çərçivəsində Enerji Günündə Energetika Nazirliyinin təmsil olunduğu 15 tədbir keçirilib. Mərkəzi Asiyada Enerji keçidi üzrə İnvestisiya Forumu, COP29-un enerji təşəbbüsləri üzrə Nazirlər Görüşü və İƏT regionu üçün Təmiz Enerji Mərkəzinin təqdimatında energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxış edib.
Nazir müavini Kamal Abbasov SOCAR tərəfindən təşkil olunmuş “Neft və qaz sənayesinin karbonsuzlaşdırılması”, “SOCAR-ın dekarbonizasiya prosesi: Çağırışlar və nailiyyətlər” mövzusunda tədbirlərdə, SOCAR, Beynəlxalq Metan Emissiyaları Müşahidə Təşkilatının və Avropa Komissiyasının birgə təşkil etdiyi “Neft Qaz Metan Tərəfdaşlığı 2.0: Yüksək Səviyyəli Dəyirmi Masa”da iştirak edib. Nazir müavini "Dayanıqlı inkişaf üçün təbii qazdan istifadə" adlı Qaz İxrac Edən Ölkələr Forumunun (GECF) Nazirlər görüşündə isə çıxış edərək, təbii qazın dayanıqlı inkişafda, enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində və ədalətli enerji keçidinin həyata keçirilməsində mühüm rolunu qeyd edib. Tədbirdə enerji təhlükəsizliyi, əlçatanlıq və ətraf mühitin qorunması kimi sahələrdə müxtəlif ölkələrin və təşkilatların nümayəndələrinin çıxışları dinlənilib.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının (UNFCCC) pavilyonunda “Qlobal İqlim Fəaliyyətini Etibarlı Bərpa Olunan Enerji Vasitəsilə Sürətləndirmək” mövzusunda təşkil edilən tədbirdə energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev çıxış edərək, Azərbaycannın dayanıqlı enerji təchizatının təmin olunması sahəsində qlobal səyləri dəstəklədiyini və bərpa olunan enerji mənbələrinin gücləndirilməsinin iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizədə mühüm rol oynadığını vurğulayıb.
Nazir müavini, həmçinin Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğu tərəfindən xarici ölkələrin hüquq mühafizə orqanlarının, beynəlxalq təşkilatların, aidiyyəti dövlət orqanlarının rəhbər vəzifəli şəxslərinin, aparıcı ali təhsil ocaqları və özəl sektorun nümayəndələrinin iştirakı ilə təşkil edilmiş “İqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə hüquq mühafizə orqanlarının səfərbər edilməsi” mövzusunda tədbirdə də iştirak edib.
“Bərpa olunan enerji üfüqləri: Daha yaşıl gələcəyə aparan yollar” və İRENA-nın həmtəşkilatçısı olduğu “UNEZA çərçivəsində kommunal xidmətlər üzrə baş icraçı direktorların görüşü” tədbirlərində energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov çıxış edərək Azərbaycanın bərpa olunan enerji sahəsindəki strateji hədəfləri haqqında danışıb. Ölkəmizdə enerji sektorunun ekoloji davamlılıq və iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə prinsipləri əsasında inkişaf etdirildiyi, beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlığın Azərbaycanın yaşıl enerji keçidini sürətləndirməkdə mühüm rol oynadığı bildirilib.
Energetika nazirinin müavini, COP 29-un baş icraçı direktoru Elnur Soltanov SOCAR və Atlantik Şurasının Qlobal Enerji Mərkəzi tərəfindən təşkil edilən “Enerji keçid məqsədlərinə nail olmaq üçün infrastrukturun qurulması” mövzusunda tədbirdə çıxış edərək dayanıqlı və şaxələndirilmiş enerji infrastrukturlarının qurulmasının Azərbaycan üçün strateji əhəmiyyətini vurğulayıb və bildirib ki, bu enerji keçidinin sürətləndirilməsi, karbon emissiyalarını azaltmaq və ekoloji təhlükəsizliyi təmin etmək istiqamətində mühüm addımlardan biridir.
Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi və Harvard Growth Lab tərəfindən təşkil olunmuş tədbirdə Yaşıl İnkişaf Portalının təqdimatı mərasimində  Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov iştirak ediblər.
“Şəbəkələri və qitələri birləşdirmək: MENA-Avropa Böyük Dəniz İnterkonnektoru nümunəsi” adlı tədbirdə çıxış edən Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev Azərbaycanın Mərkəzi Asiyadan Avropaya qədər uzanan yaşıl enerji dəhlizləri yaratmaq istiqamətində həyata keçirdiyi təşəbbüslərdən danışıb. Direktor, həmçinin Azərbaycan Sement İstehsalçıları Assosiasiyasının Yol Xəritəsinin təqdimatı mərasimində də iştirak edib.

On 15 November, on the Energy Day within the COP29 conference, 15 events were held with the participation of the Ministry of Energy. Energy Minister Parviz Shahbazov delivered a speech at the Investment Forum on Energy Transition for Central Asia, Ministerial Meeting on COP29 Energy Initiatives and the Clean Energy Center for the OIC region.
Deputy Minister Kamal Abbasov participated in the events on Decarbonizing the Oil and Gas Industry at Pace, SOCAR’s Decarbonization Progress: Challenges and Achievements , and OGMP 2.0 High-Level Roundtable that was co-hosted by SOCAR, IMEO and the European Commission. Speaking at GECF Ministerial Meeting on Natural Gas for Sustainable Development, the Deputy Minister noted the important role of natural gas in sustainable development, ensuring energy security and implementing a fair energy transition. Speeches of representatives of various countries and organizations in such areas as energy security, accessibility and the protection of the environment were heard at the event.
Speaking at the Thematic Event - Accelerating Global Climate Action through Reliable Renewable Energy Substitution organized in the pavillion of UNFCCC, Deputy Minister Samir Valiyev emphasized that Azerbaijan supports global efforts to ensure sustainable energy supply and that strengthening renewable energy sources plays an important role in the fight against climate change.
The Deputy Minister also participated in the event on Mobilization of Law Enforcement Agencies in the fight against climate change organized by the Prosecutor General office of the Republic of Azerbaijan with the participation of senior officials of foreign law enforcement agencies, international organizations, relevant state bodies, leading higher education institutions and representatives of the private sector.
Deputy Minister of energy Orkhan Zeynalov spoke about Azerbaijan's strategic goals in the field of renewable energy at the events entitled Renewable Energy Horizons: Paths to a Greener Future and CEO Leadership on Utilities for Net Zero Alliance (UNEZA) co-organized by IRENA. It was noted that the energy sector in our country is developed on the basis of the principles of environmental sustainability and the fight against climate change, and cooperation with international partners plays an important role in accelerating the transition to green energy in Azerbaijan.
Speaking at the event "Beyond generation: Building infrastructure to achieve energy transition goals" organized by SOCAR and Atlantic Council Global Energy Center, Deputy Minister of Energy, Chief Executive Officer of COP 29 Elnur Soltanov stressed the strategic importance of building sustainable and diversified energy infrastructures for Azerbaijan and said that this is one of the important steps towards accelerating energy transition, reducing carbon emissions and enabling ecological security.
Director of AREA Javid Abdullayev and Head of AERA Samir Akhundov participated at the Presentation of Green Growth Portal organized by Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and Harvard Growth Lab.
Speaking at the event on Connecting Grids, Connecting Continents: Learning from the Case of the MENA-Europe Great Sea Interconnector, the Director of AREA Javid Abdullayev spoke about Azerbaijan's initiatives to create green energy corridors stretching from Central Asia to Europe. The director also attended at the presentation ceremony of the Road Map of the Azerbaijan Cement Producers Association.