COP29 çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov bir sıra görüşlər keçirib. Tacikistanın energetika və su resursları naziri Daler Cuma ilə görüşdə COP çərçivəsində “Mərkəzi Asiya üçün Enerji Keçidi İnvestisiya Forumu”nun keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışılıb. Tacikistana neft tədarükü və bərpa olunan enerji layihələrində Azərbaycanla əməkdaşlığa maraq ifadə edilib. Həmçinin “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi” üzrə əməkdaşlıq imkanları da nəzərdən keçirilib.
Nazir Pərviz Şahbazov İordaniyanın energetika və mineral resurslar naziri Saleh Al-Kharabsheh ilə də görüşüb. Görüşdə neft-qaz, neft emalı sahələrində əməkdaşlıq potensialı üzrə müzakirələr aparılıb. İordaniyanın Azərbaycanın enerji təşəbbüslərinə dəstəyi ifadə olunub.
“Total Energies” şirkətinin baş icraçı direktoru Patrik Puyanne ilə görüşdə isə şrkətlə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti müzakirə edilib. “Abşeron” qaz-kondensat yatağının tammiqyaslı işlənməsi layihəsi ilə bağlı görülən işlər nəzərdən keçirilib.  Ümumi gücü 500 MVt olan ixrac məqsədli günəş və külək layihələrinin həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

As part of the COP29, Energy Minister Parviz Shahbazov held a number of meetings.
At the meeting with the Minister of Energy and Water Resources of Tajikistan Daler Juma, the importance of holding the Energy Transition Investment Forum for Central Asia within the COP was discussed. The sides expressed interest in oil supplies to Tajikistan and cooperation with Azerbaijan in renewable energy projects. The cooperation opportunities regarding the Central Asia-Azerbaijan Green Energy Corridor were also reviewed.
Parviz Shahbazov also met with Jordan's Minister of Energy and Mineral Resources Saleh Al-Kharabsheh. The meeting focused on prospects for cooperation in the oil and gas and refining industries. Jordan expressed support for Azerbaijan's energy initiatives.
Additionally, Shahbazov met with Total Energies CEO Patrick Pouyanné. The parties discussed the current status of joint projects, including work on the full-scale development of the Absheron gas condensate field.  They also exchanged views on the implementation of export-oriented solar and wind projects with a total capacity of 500 MW.