COP29 Sədrliyi tərəfindən beynəlxalq iqlim konfransının Enerji Günü çərçivəsində COP29-un enerji təşəbbüsləri üzrə Nazirlər Görüşü keçirilib. Tədbirdə üç mühüm enerji təşəbbüsü – COP29 Qlobal Enerji Saxlama və Şəbəkələr Vədi, COP29 Yaşıl Enerji Vədi: Yaşıl Enerji Zonaları və Dəhlizləri və COP29 Hidrogen Bəyannaməsi rəsmi olaraq təqdim edilib.
COP29 qlobal enerji saxlama və şəbəkələr vədi 2030-cu ilə qədər qlobal enerji saxlama sistemlərinin 1 500 QVt gücünə çatdırılmasını və 25 milyon kilometr, 2040-cı ilə qədər isə əlavə 65 milyon kilometr elektrik şəbəkəsinin qurulması və ya təmiri öhdəliyini daşıyır. Bu vəd bərpa olunan enerji mənbələrinin istifadəsini təşviq edərək qlobal enerji sistemlərinin dayanıqlılığını təmin etmək məqsədinə xidmət edir.
COP29 yaşıl enerji zonaları və dəhlizləri vədi çərçivəsində qitələrarası və regionlararası yaşıl enerji zonalarının yaradılması nəzərdə tutulur. Bu təşəbbüs, BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ilə uyğundur və iqtisadi inkişafı təşviq edir, resurslardan səmərəli istifadəni dəstəkləyir.
Hidrogen haqqında COP29 bəyannaməsi isə təmiz hidrogen istehsalının artırılması, mövcud hidrogen istehsalında karbon tullantılarının sıfıra endirilməsi istiqamətində qlobal səyləri gücləndirməyə çağırır. Bu təşəbbüs, yaşıl iqtisadiyyata keçid prosesində qlobal bazarı stimullaşdırmaq və beynəlxalq standartların inkişafına dəstək vermək məqsədini daşıyır.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Dünyanın iqlim və enerji yolunda taleyüklü bir mərhələyə daxil olduğu bir vaxtda, Azərbaycanın yaşıl enerji zonaları, yaşıl enerji dəhlizləri, enerji saxlama, şəbəkə infrastrukturu və hidrogen sahəsindəki təşəbbüsləri qlobal iqlim hədəflərinə çatmaq üçün həlledici rol oynayır. Bu təşəbbüslər Azərbaycanı bərpa olunan enerjinin inkişafı və ixracında lider mövqeyə yüksəltməklə yanaşı, genişmiqyaslı ötürmə, uzaq potensial enerji mənbələrinin istehlak mərkəzləri ilə əlaqələndirilməsi, enerji təchizatı ilə tələbat arasında tarazlığın təmin edilməsi və böyük həcmdə yaşıl enerji güclərinin şəbəkəyə inteqrasiyası ilə qlobal miqyasda təmiz enerjinin inkişafını sürətləndirmək üçün unikal imkanlar yaradır. COP29 hər birimizi bu öhdəliklərə qoşulmağa, enerji keçidimizi və iqlim fəaliyyətimizi gücləndirməyə və dünyamız üçün davamlı bir gələcək qurmaq naminə birliyə çağırır. Gəlin, COP29-u əlamətdar bir dönüş nöqtəsinə çevirək və qlobal iqlim və enerji səylərimizi yeni zirvələrə qaldıraq”.
COP29 çərçivəsində qlobal səviyyədə enerji sektorunun karbonsuzlaşdırılması səylərinə dəstək məqsədilə hazırlanmış və qlobal iqlim hədəflərinə uyğun olaraq istixana qazı tullantılarının azaldılmasını hədəfləyən bu təşəbbüslər bir sıra beynəlxalq təşkilatlarla, o cümlədən IRENA, IEA, UNIDO, UNECE və UNESCAP ilə əməkdaşlıq çərçivəsində formalaşdırılıb.
Nazirlər Görüşündə ABŞ-nin energetika naziri Cennifer Qranholm, Avropa İttifaqının (Aİ) energetika məsələləri üzrə komissarı Kadri Simson da daxil olmaqla 20-dən çox ölkə, 16 beynəlxaq təşkilat və maliyyə institutları təmsil olunub.

The Cop29 chairmanship hosted a ministerial meeting on the energy initiatives of COP29 within the Energy Day of the International Climate Conference. Three important energy initiatives – COP29 Global Energy Storage and Grids Pledge, the COP29 Green Energy Pledge: Green Energy Zones and Corridors, and the COP29 Hydrogen Declaration were officially presented at the event.
COP29 Global Energy Storage and Grids Pledge has committed to supporting the delivery of and ambitious scale-up to 1,500 GW of energy storage globally by 2030. The Pledge also includes a commitment to add or refurbish 25 million kilometres of grids globally by 2030, recognising the need to add or refurbish an additional 65 million kilometres by 2040. This pledge serves the purpose of ensuring the sustainability of global energy systems by promoting the use of renewable energy sources.
As part of COP29 Green Energy Pledge: Green Energy Zones and Corridors, it is planned to create Intercontinental and interregional green energy zones. This initiative is in line with the UN Sustainable Development Goals and promotes economic development and supports the efficient use of resources.
The COP29 Hydrogen Declaration calls for strengthening global efforts for the scaling up of renewable, clean/zero-emission and achieving near-zero greenhouse gas emissions from hydrogen production. This initiative aims to stimulate the global market and support the development of international standards in the process of transition to a green economy.
Energy Minister Parviz Shahbazov said: "As the world enters a fateful stage on the climate and energy path, Azerbaijan's initiatives in the field of green energy zones, green energy corridors, energy storage, network infrastructure and hydrogen play a decisive role in achieving global climate goals. These initiatives not only elevate Azerbaijan to a leading position in the development and export of renewable energy, but also create unique opportunities to accelerate the development of clean energy on a global scale through large-scale transmission, coordination of remote potential energy sources with consumer centers, ensuring a balance between energy supply and demand, and integrating large volumes of green energy into the grid. COP29 calls on each of us to join these commitments, strengthen our energy transition and climate action, and unite in the name of building a sustainable future for our world. Let's turn COP29 into a landmark turning point and take our global climate and energy efforts to new heights.”
These initiatives, designed to support energy sector decarbonization efforts at the global level within the COP29 and aimed at reducing greenhouse gas emissions in line with global climate targets, have been formed in cooperation with several international organizations, including IRENA, IEA, UNIDO, UNECE and UNESCAP.
More than 20 countries, 16 international organizations and financial institutions were represented at the Ministerial Meeting, including USA`s Secretary of Energy Jennifer Granholm, EU Commissioner for Energy Kadri Simson.