Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi (IRENA) tərəfindən regionda bərpa olunan enerjinin tətbiqini sürətləndirmək və yaşıl sənayeləşməni təşviq etmək məqsədilə Mərkəzi Asiyada Enerji keçidi üzrə İnvestisiya Forumu keçirilib. COP29 çərçivəsində təşkil edilən Forumda Azərbaycanla yanaşı, Qazaxıstan, Qırğız Respublikası, Tacikistan, Özbəkistan və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən olan nazirlər, nazir müavinləri iştirak ediblər.
Forumda Mərkəzi Asiya ölkələrində artan enerji tələbatını ödəmək, enerji mənbələrinin müxtəlifliyini təmin etmək, iqtisadi artımı dəstəkləmək və iqlim məqsədlərinə nail olmaq üçün yaşıl enerjidən istifadəni artırmağın yolları müzakirə edilib. Bu məqsədlərə çatmaq istiqamətdə “Orta Asiyada Sürətləndirilmiş Bərpa Olunan Enerji Tərəfdaşlığı” (APRECA) adlı proqram təsis edilib. Proqram Mərkəzi Asiya ölkələrinin potensialını səfərbər edərək regional əməkdaşlıq çərçivəsində investisiyaların genişləndirilməsini, regionlararası əlaqələrin gücləndirilməsini və sosial-iqtisadi faydaların artırılmasını hədəfləyir.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Mərkəzi Asiya üzrə Enerji Keçidi İnvestisiya Forumu regionda dayanıqlı enerji transformasiyasını sürətləndirmək, bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığı dərinləşdirmək və strateji layihələrin reallaşdırılması üçün investorları cəlb etmək baxımından mühüm platformadır. Azərbaycan Mərkəzi Asiya ölkələri ilə yaşıl enerji keçidində güclü əməkdaşlığa böyük önəm verir. Bu çərçivədə ölkələrimizin enerji təhlükəsizliyini və enerji təchizatında strateji mövqeyini gücləndirmək üçün Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizinin qurulması istiqamətində işbirliyinə başlamışıq. COP çərçivəsində Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında imzalanan yaşıl enerji tərəfdaşlığı sazişi, Səudiyyə Ərəbistanın üçtərəfli layihəyə qoşulması bu istiqamətdə atılan strateji addımlardan biridir və beynəlxalq enerji əməkdaşlığına, yaşıl investisiyaların cəlbinə güclü təkan verəcək. Biz bu Forum vasitəsilə bütün investorları və potensial tərəfdaşları bu tarixi dəyişimin bir hissəsi olmağa dəvət edirik”.
“Mərkəzi Asiyanın zəngin bərpa olunan enerji resursları, strateji coğrafi mövqeyi və qonşu regionları birləşdirən yaşıl enerji dəhlizinin yaradılması istiqamətində davam edən səyləri regionun dəyişən enerji mənzərəsinin önündə yer almaq üçün mühüm imkanlar yaradır,” – deyə IRENA-nın Baş Direktoru Francesco La Camera bildirib və əlavə edib: “APRECA regionun öz potensialını səfərbər etməsi üçün hərtərəfli, ölkələrin rəhbərlik etdiyi, ambisiya, planlaşdırma və icranı birləşdirən mühüm bir fürsət təqdim edir”.
Forum Mərkəzi Asiyada enerji keçidinə dair investisiya və maliyyə siyasətləri, maliyyə ehtiyacları və prioritetləri, iqlim maliyyəsi üçün çərçivələr və digər maliyyə alətlərinə dair müzakirələrlə iki gün davam edəcək. Keçiriləcək xüsusi sessiyalar arasında Enerji Keçidlərinə dair Maliyyələşdirmə Dialoqu, IRENA-nın Mərkəzi Asiya üçün Layihə Asanlaşdırma Alətləri üzrə İnteraktiv Sessiyası və Mərkəzi Asiya üzrə Regional Seminar yer alır. Hər bir sessiya iştirakçılara maliyyələşdirmə sahəsində innovativ həll yolları və ən yaxşı təcrübələr haqqında geniş məlumatlar təqdim edəcək.

The Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the International Renewable Energy Agency (IRENA) held an Investment Forum on Energy Transition in Central Asia to accelerate the introduction of renewable energy in the region and promote green industrialization. The forum brought together ministers and deputy ministers from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan, and the United Arab Emirates.
They discussed strategies to increase the utilization of renewable energy sources to meet the rising energy needs, ensure energy diversity, support economic growth, and attain climate objectives. The Accelerated Partnership for Renewable Energy in Central Asia (APRECA) program has been established to achieve these goals. The program aims to expand investments, strengthen interregional relations and increase socio-economic benefits within the framework of regional cooperation by mobilizing the potential of Central Asian countries.
Energy Minister Parviz Shahbazov said: “Central Asia Energy Transition Investment Forum is a crucial platform for accelerating sustainable energy transformation in the region, deepening cooperation in renewable energy, and attracting investors to implement strategic projects. Azerbaijan places great importance on strong collaboration with Central Asian countries in advancing the green energy transition. In this context, we have initiated cooperation on establishing the Central Asia-Azerbaijan Green Energy Corridor, a strategic initiative that will strengthen our countries' positions in energy security and supply. The green energy partnership agreement signed within COP between Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan is one of the strategic steps in this direction and will strongly boost international energy cooperation and green investment. Through this Forum, we invite all investors and potential partners to become part of this historic transformation.”
Central Asia's abundant renewable energy resources, strategic geographical position, and ongoing efforts to establish a green energy corridor connecting neighboring regions create significant opportunities for the region to position itself at the forefront of an evolving energy landscape," said IRENA Director General Francesco La Camera. "APRECA offers a pivotal opportunity to harness this potential through a holistic, country-led partnership model that integrates commitments with effective planning and execution."
The Forum will last for two days with discussions on investment and financial policies, financial needs and priorities, frameworks for climate finance and other financial instruments on the energy transition in Central Asia. Special sessions include a Financing Dialogue on Energy Transitions, Interactive session on IRENA's Project facilitation tools for Central Asia, and a Regional Workshop on Central Asia. Each session will provide participants with comprehensive information on innovative solutions and best practices in financing.