COP29 konfransı çərçivəsində Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi (İRENA) və Hidrogen Şurasının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Təmiz hidrogen iqtisadiyyatının təmin edilməsi və yeni təchizat zəncirlərinin inkişafı” adlı tədbirdə Azərbaycanın Hidrogen üzrə Milli Strateji Baxış sənədinin təqdimatı baş tutub.
Tədbirdə çıxış edən energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev Azərbaycanın yaşıl enerji keçidi istiqamətində atdığı addımlardan, yaşıl hidrogen istehsalı və ixracı planlarından danışıb. Yaşıl hidrogenin hazırda qlobal emissiyaların əhəmiyyətli hissəsini təşkil edən ağır sənaye, nəqliyyat və gəmiçilik kimi elektrikləşdirilməsi çətin olan sektorların karbonsuzlaşdırılması üçün zəruriliyi qeyd edilib. COP29 sədrliyinin enerji sahəsində üç təşəbbüsündən birinin hidrogen bəyannaməsi olduğu vurğulanıb. Bu təşəbbüsün ölkələrin daxili hidrogen bazarlarını inkişaf etdirərək istehsal qabiliyyətlərini artırmalarına və regional bazarların inkişafına dəstək olmalarına hesablandığı, Azərbaycanın da Hidrogen üzrə Milli Strateji Baxış sənədinin bu məqsədlə hazırlandığı bildirilib.
Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev isə Hidrogen üzrə Milli Strateji Baxış sənədinin təqdimatı zamanı qeyd edib ki, hazırda balanslaşdırılmış, sürətləndirilmiş və ambisiyalı ssenarilər nəzərdən keçirilir. Hər ssenari üzrə yaşıl hidrogendən ölkə daxili istifadə və ixrac üçün istiqamətlər, eləcə də tələb olunan bərpa olunan enerji gücünə dair qiymətləndirmələr aparılıb.
Vurğulanıb ki, 2050-ci ilə qədər yaşıl hidrogenin istehsalı üzrə balanslaşdırılmış və sürətləndirilmiş ssenarilərə uyğun olaraq 9 QVt və 18 QVt həcmində bərpa olunan enerji qoyuluş gücü tələb olunur. 2060-cı ilə proqnozlaşdırılan ambisiyalı ssenaridə isə 30 QVt həcmində bərpa olunan enerji həcmlərinin quraşdırılması hədəflənir. Bu məqsədlə bərpa olunan enerji mənbələrinin quraşdırılmış gücü ilə bağlı hazırda araşdırmalar aparılmaqdadır. Bu hədəflərə nail olmaq üçün dənizdə külək enerjisindən istifadə ilə yanaşı, hibrid şəkildə quruda külək və günəş enerjisindən də istifadə olunması mümkündür. Azərbaycanda dənizdə külək enerjisinin iqtisadi potensialı 38 QVt-a qədər qiymətləndirilir ki, bu da Strateji Baxış sənədi ilə tam uyğunluq təşkil edir.
Növbəti mərhələdə Strateji Baxış sənədinin tətbiqi planının hazırlanması nəzərdə tutulur.
Hidrogen üzrə Milli Strateji Baxış sənədi COP29 Prezidentliyi tərəfindən elan edilmiş Hidrogen Bəyannaməsinə və ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən yaşıl enerji dəhlizləri konsepsiyasına uyğundur və ölkəmizin hidrogendən istifadə ilə bağlı gələcək planlarını özündə əks etdirir.
Qeyd edək ki, sözügedən Strateji sənədin hazırlanması məqsədilə Energetika Nazirliyinin sədrliyi ilə əsas maraqlı tərəflərin, o cümlədən Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, SOCAR, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi və digər aidiyyəti qurumlardan ibarət İşçi qrupu fəaliyyət göstərir.

The presentation of Azerbaijan National Hydrogen Strategic Outlook document took place at the event named Enabling the Clean Hydrogen Economy & Developing New Supply Chains organized by the International Renewable Energy Agency (IRENA) and the Hydrogen Council within the COP29 conference.
Speaking at the event, Deputy Minister of Energy Samir Valiyev spoke about the steps taken by Azerbaijan towards the transition to green energy, plans for the production and export of green hydrogen. The need for green hydrogen to decarbonize difficult-to-electrify sectors such as heavy industry, transport and shipping, which now account for a significant part of global emissions, has been noted. It was emphasized that one of the three initiatives of the COP29 presidency in the field of energy is the hydrogen declaration. It was noted that this initiative is intended for countries to increase their production capacity by developing domestic hydrogen markets and support the development of regional markets, and Azerbaijan National Hydrogen Strategic Outlook document was prepared for this purpose.
Javid Abdullayev, Director of Azerbaijan Renewable Energy Agency under the Ministry of Energy, noted during the presentation of the National Hydrogen Strategic Outlook document document that balanced, accelerated and ambitious scenarios are currently being considered. In each scenario, assessments were made on the directions for the domestic use and export of green hydrogen, as well as on the required renewable energy capacity.
It was emphasized that in accordance with the balanced and accelerated scenarios for the production of green hydrogen by 2050, renewable energy investment capacity of 9GW and 18GW is required. In the ambitious scenario projected for 2060, it is planned to install renewable energy volumes of 30GW. For this purpose, research is currently underway on the installed renewable power capacity. In addition to the use of offshore wind energy, it is possible to use onshore wind and solar energy in a hybrid way to achieve these goals. The economic potential of offshore wind energy in Azerbaijan is estimated at 38GW, which is in full compliance with the Strategic Outlook document.
At the next stage, it is planned to develop a plan for the application of a Strategic Review document.
Azerbaijan National Hydrogen Strategic Outlook document complies with the Hydrogen Declaration announced by the COP29 presidency and the concept of green energy corridors implemented by our country and outlines our country's future plans for hydrogen use.
It should be noted that in order to prepare this strategic document, a working group of key stakeholders, including the Ministry of Ecology and Natural Resources, SOCAR, the Ministry of Digital Development and Transport, the State Water Resources Agency and other relevant bodies, is chaired by the Ministry of Energy.