Energetika naziri Pərviz Şahbazov COP tədbiri çərçivəsində Pakistanın neft üzrə dövlət naziri Musadik Malik və “CESI SpA” şirkətinin Baş icraçı direktoru Nikola Melchiotti ilə görüşüb.
Pakistanın neft  və su resursları naziri Musadik Malik ilə görüşdə iki ölkə arasında yüksək səviyyəli münasibətlərdən məmnunluq ifadə edilib. Xüsusilə, ikitərəfli əlaqələrin keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəlməsində və enerji sahəsində müxtəlif əməkdaşlıq istiqamətlərinin müəyyən edilməsində, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin cari ilin iyul ayında Pakistana etdiyi dövlət səfərinin mühüm rolu vurğulanıb. Neft məhsullarının ticarəti, neft-qaz infrastrukturu layihələri üzrə Pakistan Dövlət Neft Şirkəti (PSO) ilə SOCAR arasında əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib. İkitərəfli məsləhətləşmələrin sürətləndirilməsi qeyd olunub.
Bərpa olunan enerji sahəsində də əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb. Pakistan COP29-un enerji təşəbbüslərinə qoşulmağa dəvət edilib.
“CESI SpA” şirkətinin Baş icraçı direktoru Nikola Melkiotti ilə görüşdə “Xəzər - Qara dəniz - Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının (TİƏ) cari vəziyyəti, tədqiqatın ilkin nəticələri dəyərləndirilib. Həmçinin “Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında yaşıl enerji inkişafı və ötürülməsi layihəsinin” texniki-iqtisadi əsaslandırmasına məsləhətçi şirkət kimi cəlb olunmuş “CESI SpA” şirkətinin bu istiqamətdə fəaliyyəti ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Layihəyə Bolqarıstanın qoşulması, Mərkəzi Asiya ölkələrindən bərpa olunan enerjinin bu dəhlizlə nəqli, infrastrukturun maliyyələşməsi və Avropa şirkətlərinin iştirakı məsələləri nəzərdən keçirilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Mr. Masadik Masood Malik , Minister Petroleum of Pakistan and Nicola Melchiotti, CEO of CESI SpA within the COP event.
At the meeting with Musadik Masood Malik, the Minister of Petroleum and Water Resources of Pakistan, the sides expressed satisfaction with the high-level relations between the two countries. In particular, the important role of the state visit of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev to Pakistan in July this year in raising bilateral relations to a qualitatively new stage and determining various directions of cooperation in the field of energy was emphasized. Cooperation opportunities between the State Oil Company of Pakistan (PSO) and SOCAR on trade in petroleum products and oil and gas infrastructure projects were assessed. The acceleration of bilateral consultations was noted.
They also exchanged views on cooperation in the field of renewable energy. Pakistan has been invited to join COP29's energy initiatives.
At the meeting with Nicola Melchiotti, CEO of CESI SpA, the current state of the feasibility study of the project Caspian - Black Sea - European Green Energy Corridor and the preliminary results of the study were evaluated. Discussions were also held on the activities of CESI SpA, which was involved as a consulting company in the feasibility study of the green energy development and transmission project between Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan. Bulgaria's accession to the project, the transportation of renewable energy from Central Asian countries through this corridor, infrastructure financing and the participation of European companies were considered.