Noyabrın 12-də iqlim dəyişikliyi sahəsində qlobal müzakirələrin mərkəzi olan COP29 konfransı çərçivəsində keçirilən iki tədbirdə Energetika Nazirliyi nazir müavini səviyyəsində təmsil olunub.
“Azərbaycana doğru yaşıl yol 2030” adlı tədbirdə energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov çıxış edərək ölkəmizin “yaşıl enerji” keçidi istiqamətindəki strateji hədəflərini və bu sahədə həyata keçirilən layihələri təqdim edib. Vurğulanıb ki, Azərbaycanın “yaşıl təşəbbüs”ləri həm ölkə daxilində enerji keçidini, həm də Avropaya “yaşıl enerji” ixracını təmin etməyə yönəlib və bu sahədə layihələr beynəlxalq əməkdaşlıqlar çərçivəsində inkişaf etdirilir.
Nazir müavini, həmçinin “Aralıq dənizi momentumu: 2030-cu ilə qədər 1TVt bərpa olunan enerjiyə doğru sürətlənmə” tədbirində iştirak edib. Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyinin (IRENA) baş direktoru Francesco La Camera və Qlobal Bərpa Olunan Enerji Aliansının baş icraçı direktoru Bruce Douglasın salamlama nitqləri ilə başlayan tədbirdə çıxış edən nazir müavini “yaşıl enerji dəhliz”ləri və zonalarının təşəbbüskarı olan ölkəmizin, enerji təhlükəsizliyinin artırılması istiqamətində irəliləyişlər əldə edərək, regionda və dünyada “yaşıl enerji” infrastrukturunun genişləndirilməsi üzrə ciddi addımlar atdığını qeyd edib.
Tədbirdə Türkiyə, Misir, İordaniya və digər ölkələrdən olan nazirlər və digər yüksək səviyyəli nümayəndələrin də çıxışları dinlənilib. Aralıq dənizi regionunda bərpa olunan enerji istifadəsinin artırılması, qarşıya çıxan çətinliklər və bu sahədə əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub, iştirakçılar arasında birgə layihələrin həyata keçirilməsi məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

On November 12, the Ministry of Energy was represented at the level of deputy minister at two events held within the COP29 conference, which is the center of global discussions on climate change.
Deputy Minister of Energy Orkhan Zeynalov made a speech at the event named Green Road to Azerbaijan 2030 and presented the strategic goals of our country in the direction of the transition to green energy and the projects implemented in this area. It was emphasized that Azerbaijan's green initiatives are aimed at ensuring the energy transition within the country and the export of green energy to Europe, and projects in this area are being developed through international cooperations.
The Deputy Minister also participated in the event named Mediterranean Momentum: Accelerating Towards 1TW Renewable Energy by 2030. Speaking at the event, which began with the welcoming speeches of the Director General of the International Renewable Energy Agency (IRENA) Francesco La Camera and CEO of the Global Renewables Alliance Bruce Douglas, the Deputy Minister noted that our country, which is the initiator of green energy corridors and zones, has made progress in increasing the energy security, taking serious steps to expand the green energy infrastructure in the region and world.
The speeches of ministers and other high-level representatives from Türkiye, Egypt, Jordan and other countries were also heard at the event. Increasing the use of renewable energy in the Mediterranean region, the difficulties encountered and the possibilities of cooperation in this area were discussed, and the participants exchanged views on the implementation of joint projects.