Energetika naziri Pərviz Şahbazov COP29 çərçivəsində Bakıda səfərdə olan Avropa Komissiyasının Enerji üzrə Baş Direktoru Ditte Juul Jorgensen və Avropa İnvestisiya Bankının (AİB) vitse-prezidenti Tereza Çervinska ilə görüşüb.
Avropa Komissiyasının Enerji üzrə Baş Direktoru Ditte Juul Jorgensen ilə görüşdə Azərbaycanın enerji təchizatında etibarlı tərəfdaş olduğu və Avropa İttifaqı ilə yenilənmiş strateji enerji tərəfdaşlığı çərçivəsində əməkdaşlıq edildiyi qeyd olunub. Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsi üzrə mövcud vəziyyət, eləcə də Enerji Dialoqu və Məşvərət Şurası çərçivəsində əməkdaşlıqdan irəli gələn məsələlər müzakirə edilib. Görüşdə Azərbaycandan Avropaya “yaşıl enerji”nin tədarükü üzrə hazırda həyata keçirilən “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi”, eləcə də “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Yaşıl Enerji Dəhlizi” üzrə inkişaf prosesləri diqqətə çatdırılıb. Avropa şirkətlərinin “yaşıl enerji” infrastrukturlarının qurulması və Xəzər dənizində külək enerjisinin istehsalı-ixracı və istehlakçılara çatdırılması istiqamətlərində iştirak imkanlarından bəhs edilib.
Söhbət zamanı COP29-un enerji təşəbbüsləri və birgə keçiriləcək tədbirlərlə əlaqədar fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Pərviz Şahbazovun Avropa İnvestisiya Bankının (AİB) vitse-prezidenti Tereza Çervinska ilə görüşündə isə ölkəmizin “yaşıl enerji keçidi” istiqamətində həyata keçirdiyi və planlaşdırdığı milli və beynəlxalq əhəmiyyətli layihələr barədə müzakirələr aparılıb. Bildirilib ki, 2027-ci ilədək ölkənin enerji sisteminə inteqrasiya ediləcək bərpa olunan enerji layihələri 2,5 milyard dollar investisiya dəyərindədir. Növbəti mərhələdə əsasən ixracyönümlü layihələrin həyata keçiriləcəyi, bu aspektdə “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” və “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan” yaşıl enerji dəhlizlərindən danışılıb. “Yaşıl enerji” dəhlizləri, enerji şəbəkələri, enerji sistemlərinin təkmilləşdirilməsi, hidrogen və enerji səmərəliliyi sahələrində Bankla investisiya əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib. Avropa İnvestisiya Bankının (AİB) vitse-prezidenti Tereza Çervinska Azərbaycanın bərpa olunan enerji layihələri üzrə atdığı addımları yüksək qiymətləndirib və Bankın ölkəmizlə “yaşıl enerji” tərəfdaşlığında maraqlı olduğunu ifadə edib.

The Energy Minister Parviz Shahbazov met with Ditte Juul Jørgensen, Director General of the European Commission for Energy and Teresa Chervinska, who is on a visit to Baku within COP29 and Vice President of the European Investment Bank (EIB).
At the meeting with the Director General of the European Commission for energy, Ditte Juul Jørgensen, it was noted that Azerbaijan is a reliable partner in energy supply and cooperates with the European Union within the renewed strategic energy partnership. The current situation on the expansion of the Southern Gas Corridor, as well as issues arising from the Energy Dialogue and cooperation within the Advisory Council were discussed. At the meeting, the progress made for the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor, as well as the Central Asia-Azerbaijan Green Energy Corridor, which are currently being implemented for the supply of green energy from Azerbaijan to Europe, were brought to the attention. The opportunities of European companies to build green energy infrastructures and participate in the production and export of wind energy in the Caspian Sea and its delivery to consumers were discussed.
During the conversation, the sides exchanged views on the energy initiatives of COP29 and joint events.
At the meeting of Minister Parviz Shahbazov with Vice-President of the European Investment Bank (EIB) Teresa Chervinska, discussions were held on projects of national and international importance implemented and planned by our country in the direction of green energy transition. It was noted that renewable energy projects to be integrated into the country's energy system by 2027 are worth $ 2.5 billion in investment. It was mentioned that, at the next stage, mainly export-oriented projects would be implemented and, in this regard, the green energy corridors Caspian-Black Sea-Europe and Central Asia-Azerbaijan were underlined. Investment cooperation opportunities with the Bank in the areas of green energy corridors, energy networks, improvement of energy systems, hydrogen and energy efficiency were evaluated. Vice-president of the European Investment Bank (EIB) Teresa Chervinska highly appreciated the steps taken by Azerbaijan on renewable energy projects and expressed its interest in the green energy partnership with our country .