COP29 Azərbaycan Sədrliyinin enerji təşəbbüslərinin təşviqi məqsədilə 5 noyabr tarixində energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalovun iştirakı ilə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Konvensiyasına (UNFCCC) tərəf ölkələrlə virtual məlumatlandırma sessiyaları keçirilib.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Sənaye İnkişafı Təşkilatı (UNIDO), Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa İqtisadi Komissiyası (UNECE) və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Asiya və Sakit Okean Ölkələri üçün İqtisadi və Sosial Komissiyası (UN ESCAP), Beynəlxalq Enerji Agentliyi (IEA) və Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi (IRENA)  ilə birgə keçirilmiş virtual brifinqlərin məqsədi COP29 enerji təşəbbüsləri – Yaşıl Enerji Vədi: Yaşıl Enerji Zonaları və Dəhlizlər, Qlobal Saxlanc və Şəbəkələr Vədi və COP29 Hidrogen Bəyannaməsi barədə ölkələrə ətraflı məlumat verilməsi, təşəbbüslərə qoşulma və onları dəstəkləmə yolları barədə müzakirələr aparmaq olub.
Gün ərzində keçirilmiş 2 sessiyada dövlət, özəl sektor, beynəlxalq təşkilatlar, maliyyə institutları təmsilçilərindən ibarət 200-dən çox nümayəndə iştirak edib.

Virtual information sessions were held with countries party to the UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), with the participation of Azerbaijani Deputy Minister of Energy Orkhan Zeynalov, to promote energy initiatives of Azerbaijan's COP29 Presidency.
The purpose of the virtual briefings held jointly with the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) and the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UN ESCAP), the International Energy Agency (IEA) and the International Renewable Energy Agency (Irena) was to provide countries with detailed information on COP29 energy initiatives - Green Energy Pledge: Green Energy Zones and Corridors, Global Storage and Networks Pledge, and COP29 Hydrogen Declaration, and to discuss ways for countries to join and support these initiatives.
During the day, more than 200 representatives from the public, private sector, international organizations and financial institutions participated in the 2 sessions.