Energetika Nazirliyinin və Masdar şirkətinin dəstəyi, Nazirlik yanında İctimai şuranın təşəbbüsü ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində 230 MVt gücündə “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyasına tələbələrin maarifləndirici səfəri təşkil edilib.
COP29 tədbiri ərəfəsində həm tələbələrin nəzəri biliklərini praktiki təcrübə ilə əlaqələndirmək, həm də bərpa olunan enerjinin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə istiqamətində üstünlüklərini təbliğ etmək məqsədi daşıyan səfərdə Bakı Ali Neft Məktəbi, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti və Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin tələbələri iştirak edib.
Səfər çərçivəsində iştirakçılar günəş elektrik stansiyasının fəaliyyəti ilə yaxından tanış olublar və onlara stansiyanın tikintisi, istismarı və şəbəkəyə inteqrasiyası prosesləri barədə ətraflı məlumat verilib. Günəş enerjisi texnologiyalarının spesifik xüsusiyyətləri və istifadə olunan avadanlıqlar, habelə yaşıl enerji istehsalı müəssisələrinin texniki, iqtisadi, ekoloji və sosial aspektləri tələbələrə izah edilib. Bununla yanaşı, tələbələrin sualları cavablandırılıb və onların marağına səbəb olan mövzular üzərində geniş müzakirələr aparılıb.

With the support of the Ministry of Energy and Masdar, on the initiative of the Public Council under the Ministry, students` visit to the 230 MW Garadagh SPP was organized within the Green World Solidarity Year.
On the eve of the COP29, students from Baku Higher Oil School, Azerbaijan State Oil and Industry University, Baku Engineering University and Azerbaijan University of Architecture and Construction attended the visit, which aims to connect students' theoretical knowledge with practical experience and promote the advantages of renewable energy in combating climate change.
During the visit, the participants got acquainted with the activities of the solar power plant and were informed in detail about the construction, operation and integration processes of the plant into the grid. Specific features of solar energy technologies and equipment used, as well as technical, economic, environmental and social aspects of green energy production enterprises were explained to the students. In addition, the students' questions were answered and extensive discussions were held on the topics of their interest.