Energetika naziri çinli və iranlı həmkarları ilə enerji əməkdaşlığını müzakirə edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov 3-cü Kəmər və Yol Enerji Nazirləri Konfransı çərçivəsində Çin Xalq Respublikasının Milli Enerji Administrasiyasının rəhbəri Zhang Jianhua ilə görüşüb. Görüşdə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Çinlə münasibətlərin inkişafına xüsusi önəm verdiyi qeyd olunub. Bu xüsusda, Azərbaycan - Çin münasibətlərini strateji tərəfdaşlığa yüksəldən Birgə Bəyannamənin neft-qaz, bərpa olunan enerji sahələrində əməkdaşlığın inkişafını təşviq edən rolundan bəhs edilib. Həmçinin Energetika Nazirliyi ilə ÇXR-nın Milli Enerji Administrasiyası arasında imzalanmış energetika sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun enerji sahəsində bütün istiqamətləri əhatə etdiyi vurğulanıb. “China Energy Overseas Investment” şirkətinin 160 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası layihəsində iştirakı, “PowerChina Huadong Engineering Co.Ltd” də daxil olmaqla Çin şirkətlərinin külək-günəş enerjisi layihələrinin icrasına cəlbi yüksək qiymətləndirilib. Çin şirkətləri ilə “yaşıl enerji” üzrə yeni layihələrin həyata keçirilməsinə Milli Enerji Administrasiyasının dəstəyi ifadə olunub. Söhbət zamanı COP29-un Fəaliyyət Gündəliyinə və Çinin tədbirdə fəal iştirakına da toxunulub.
Nazir Pərviz Şahbazov İranın energetika naziri Abbas Aliabadi ilə də görüşüb. Görüşdə ikitərəfli enerji əməkdaşlığının gündəliyində olan məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb. “Xudafərin” və “Qız Qalası”, həmçinin “Ordubad” su elektrik stansiyalarının icra vəziyyəti nəzərdən keçirilib. Su elektrik stansiyalarının tikintisini sürətləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Həmçinin Azərbaycan, İran və Rusiyanın elektrik şəbəkələrinin əlaqələndirilməsi üzrə də müzakirələr aparılıb. Elektrik enerjisinin ticarəti və nəqli imkanları regional elektrik enerji əlaqələrinin qurulması müstəvisində dəyərləndirilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Zhang Jianhua, Head of the National Energy Administration of the People's Republic of China on the sidelines of the 3rd Belt and Road Energy Ministerial Conference. At the meeting, it was noted that the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev attaches special importance to the development of relations with China. In this regard, the role of the Joint Declaration, which raises Azerbaijani - Chinese relations to a strategic partnership, promotes the development of cooperation in the fields of oil and gas and renewable energy was discussed. It was also emphasized that the Memorandum of Understanding on cooperation in the field of Energy signed between the Ministry of Energy and the National Energy Administration of the PRC covers all areas in the field of energy. Participation of China Energy Overseas Investment in the 160 MW solar power plant project, atracting Chinese companies including PowerChina Huadong Engineering Co. Ltd in the implementation of wind and solar energy projects were highly appreciated.  The National Energy Administration supported the implementation of new projects on green energy with Chinese companies. During the conversation, the activity agenda of COP29 and China's active participation in the event were also touched upon.
Minister Parviz Shahbazov also met with Iranian Energy Minister Abbas Aliabadi. At the meeting the sides exchanged views on matters on the agenda of bilateral energy cooperation. The implementation status of Khudaferin and Giz Galasi, as well as Ordubad hydroelectric power plants was reviewed. The importance of accelerating the construction of hydroelectric power plants was noted. Discussions were also held on the Coordination of electricity networks of Azerbaijan, Iran and Russia. The trade and transportation opportunities of electricity were assessed in the field of establishing regional electric power links.