Energetika naziri Pərviz Şahbazov: “Bazar sabitliyi, etibarlı təchizat və bərpa olunan enerjidə dəyişkənliyin səmərəli idarə edilməsi üçün diversifikasiya zəruridir”
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Çində Kəmər və Yol Enerji Nazirlərinin iclası çərçivəsində keçirilən “İnnovativ texnologiyaların səmərəliliyindən istifadə edərək enerji təhlükəsizliyini gücləndirmək” adlı Forumda enerji təchizatını daha da şaxələndirmək üçün enerji bağlantıları üzrə əməkdaşlıq mövzusunda çıxış edib. Çıxışda diversifikasiyanın bərpa olunan enerji mənbələrinə əsaslanan müasir qlobal enerji arxitekturasının da əsas prioritet olduğu vurğulanaraq bildirilib ki, biz enerji təhlükəsizliyi və şaxələndirmənin sadəcə seçim deyil, vacib zərurət olduğu bir dünyada yaşayırıq. Bazar sabitliyi, etibarlı təchizat və bərpa olunan enerjidə dəyişkənliyin səmərəli idarə edilməsi üçün diversifikasiya vacibdir. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın təşəbbüsü olan Bakı-Tbilisi-Ceyhan və Cənub Qaz Dəhlizi layihələri tarixdə ilk dəfə Xəzər dənizini Aralıq və Adriatik dənizləri ilə birləşdirərək, Avropanın enerji xəritəsini dəyişən, şaxələndirilmiş enerji mənbələri və marşrutlarının unikal modelinə çevrilmişdir: “Şaxələndirilmiş marşrutlar sayəsində Azərbaycan 10 ölkəni qaz, 30-a yaxın ölkəni isə neftlə təchiz edir. Ötən il neft ixracımızın 75%-i, qaz tədarükümüzün isə 50%-i Avropanın payına düşüb. Azərbaycan beynəlxalq miqyasda enerji təhlükəsizliyinin təminatında etibarlı tərəfdaş olduğunu sübuta yetirib. İndi isə ölkəmizin enerji təchizatında rolunu “yaşıl enerji” ilə daha da şaxələndirən və genişləndirən strateji əhəmiyyətli gündəlik həyata keçirilir. Türkiyə, Avropa və Mərkəzi Asiya istiqamətlərində “yaşıl enerji dəhliz”lərinin yaradılması bu gündəliyin mühüm prioritetləridir,”- deyə nazir bildirib.
“Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji dəhlizi” layihəsinin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının ilkin hesabatının COP29 çərçivəsində keçiriləcək “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi üzrə Liderlər Sammiti”ndə təqdim ediləcəyi, 2025-ci ildən isə layihənin fəal icra mərhələsinə daxil olacağı bildirilib. “Yaşıl Enerji Zonası” Konsepsiyasının tərkib hissəsi kimi reallaşdırılan və 1 QVt ötürmə gücünə malik “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa” yaşıl enerji dəhlizinin isə texniki-iqtisadi əsaslandırmasına başlanıldığı, həmçinin COP zamanı “Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Hökumətlərarası Saziş”in imzalanacağı barədə məlumat verilib. Energetika naziri deyib ki, bu dəhlizlər şəbəkə dayanıqlığının artırılmasında, regionlar arasında daha geniş bərpa olunan enerjinin inteqrasiyasının dəstəklənməsində və balanlaşmanın təmin edilməsində interkonnektorların mühüm rolu ilə bağlı qlobal çağırışlara cavab verən unikal layihələrdir. Təchizatın təhlükəsizliyini gücləndirəcək, eyni zamanda “təmiz enerji”yə keçidi sürətləndirəcək bu “yaşıl enerji dəhliz”ləri “Kəmər və Yol” təşəbbüsünün də enerji təhlükəsizliyi, ekoloji dayanıqlılıq və iqtisadi inkişafla bağlı məqsədlərinə töhfə verəcək.
Həmçinin Azərbaycanın “yaşıl enerji dəhliz”ləri və interkonektorların inkişafını özünün COP29 Sədrliyinin əsas enerji təşəbbüsü kimi elan etdiyi də diqqətə çatdırılıb.

Energy Minister Parviz Shahbazov spoke on cooperation on energy links to further diversify energy supplies at the Forum on "Strengthening Energy Security by Leveraging Innovative Technologies" held within the framework of the Belt and Road Energy Ministers' Meeting in China. The minister highlighted that diversification is also a key priority for the modern global energy architecture based on renewable energy sources. He stated that we live in a world where energy security and diversification are not just a choice, but a vital necessity. The diversification is important for market stability, reliable supply and efficient management of variability in renewable energy. It was noted that Azerbaijan's pioneering projects, such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan and Southern Gas Corridor, have become unique models of diversified energy sources and routes, connecting the Caspian Sea with the Mediterranean and Adriatic Seas for the first time in history and transforming Europe's energy map: "Thanks to these diversified routes, Azerbaijan supplies gas to 10 countries and oil to nearly 30 countries. Last year, 75% of Azerbaijan's oil exports and 50% of its gas supply went to Europe. Azerbaijan's proven track record as a reliable partner in ensuring global energy security. Now, the country is implementing a strategic agenda to further diversify and expand its role in energy supply with green energy.  Creating green energy corridors towards Türkiye, Europe, and Central Asia is a crucial priority of this agenda," the Minister said.
It has been announced that the preliminary report on the feasibility study of the Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor project will be presented at the Leaders' Summit on the Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor during COP29, with the project entering its active implementation phase from 2025. The feasibility study of Azerbaijan-Türkiye-Europe green energy corridor, part of the Green Energy Zone Concept, with a transmission capacity of 1 GW, has been also begun. Moreover, the "Intergovernmental Agreement on Strategic Partnership for the Development and Transmission of Green Energy among Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan will be signed during COP29. The Minister stressed that these corridors are unique projects addressing global challenges related to the crucial role of interconnectors in enhancing grid resilience, supporting wider integration of renewable energy between regions, and ensuring balancing. These green energy corridors will strengthen supply security and accelerate the transition to clean energy while contributing to the Belt and Road Initiative's goals of energy security, ecological sustainability, and economic development.
Azerbaijan has declared the development of green energy corridors and interconnectors as the main energy initiative of its COP29 Presidency, showcasing its commitment to a sustainable energy future.