Energetika naziri Çində PowerChina və TBEA şirkətləri ilə görüşüb
Çində səfərdə olan energetika naziri Pərviz Şahbazov “TBEA Co.,Ltd” və “PowerChina International Group” şirkətləri ilə bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafını müzakirə edib.
“TBEA Co.,Ltd” İdarə Heyətinin sədri Zhang Xin ilə görüşdə şirkətin istehsal, mühəndislik xidmətləri, satınalma, tikinti, enerjinin ötürülməsi və paylanması, elektrik stansiyaları, bərpa olunan enerji mənbələri və digər infrastruktur layihlələrinin maliyyələşdirilməsi üzrə fəaliyyəti barədə məlumat verilib. TBEA şirkəti ilə Azərbaycanla bərpa olunan enerji avadanlıqlarının istehsalı, texnologiyaların təchizatı sahələrində, həmçinin regional “yaşıl enerji” infrastrukturu layihələrində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.Nazirliklə TBEA arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun imzalanması nəzərdən keçirilib. Söhbət zamanı COP29 çərçivəsində əməkdaşlığa da toxunulub.
“PowerChina International Group”un şirkətinin vitse-prezidenti Yang Yisheng ilə görüşdə isə iki ölkə liderlərinin Azərbaycan-Çin münasibətlərini strateji tərəfdaşlığa yüksəldən siyasətinin “yaşıl enerji” sahəsində geniş əməkdaşlığı təşviq etdiyi bildirilib. Bu kontekstdə PowerChina şirkəti ilə Azərbaycanın bərpa olunan enerjinin inkişafı ilə bağlı növbəti mərhələsi və “yaşıl enerji dəhliz”lərini əhatə edən beynəlxalq miqyaslı fəaliyyəti çərçivəsində yeni əməkdaşlıq perspektivləri dəyərləndirilib. Həmçinin Xızı və Abşeronda 240 MVt-lıq külək enerjisi layihəsinin həyata keçirilməsində və 100 MVt gücündə Qobustan Günəş Elektrik Stansiyası üzrə keçirilən hərrac prosesində şirkətin iştirakından məmnunluq ifadə edilib. PowerChina şirkəti Xəzər dənizində külək enerjisinin istehsalı, bu enerjinin ötürülməsi və bərpa olunan enerjinin digər istiqamətləri üzrə əməkdaşlığa dəvət edilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov, who is on a visit to China, discussed the development of cooperation in the field of renewable energy with TBEA Co., Ltd and PowerChina International Group.
During the meeting with Zhang Xin, the Chairman of the Board of "TBEA Co., Ltd," information was provided about the company's activities in production, engineering services, procurement, construction, energy transmission and distribution, power plants, renewable energy sources, and the financing of other infrastructure projects. The possibilities of cooperation with TBEA in the production of renewable energy equipment, the supply of technologies, and regional green energy infrastructure projects were discussed. The signing of a Memorandum of Understanding on cooperation between the Ministry and TBEA was considered. Cooperation within the framework of COP29 was also touched upon during the conversation.
In the meeting with Yang Yisheng, Vice President of PowerChina International Group, it was noted that the policies of the two countries' leaders, which have elevated Azerbaijan-China relations to a strategic partnership, are promoting extensive cooperation in the green energy sector. In this context, new prospects for cooperation were evaluated with PowerChina as part of Azerbaijan's next phase in the development of renewable energy and its international activities covering green energy corridors.  Satisfaction was expressed with the company's participation in the implementation of the 240 MW wind energy project in Khizi and Absheron, and the auction process for the 100 MW Gobustan Solar Power Plant. PowerChina was also invited to cooperate in the production of wind energy in the Caspian Sea, energy transmission, and other areas of renewable energy.