Kəmər və Yol Enerji Nazirlərinin 3-cü iclasında iştirak məqsədilə Çində səfərdə olan energetika naziri Pərviz Şahbazovun bir sıra şirkətlərlə görüşləri olub. Görüşlərdə Azərbaycanla Çin arasında strateji tərəfdaşlığın qurulması haqqında Birgə Bəyannamənin qəbulu və dövlət başçılarının münasibətlərin hərtərəfli inkişafını təşviq edən siyasəti müstəvisində “yaşıl enerji” əməkdaşlığının inkişafı diqqət mərkəzində olub.
“China Energy International Group Co.,Ltd.” şirkətinin vitse-prezidenti və “China Energy Overseas Investment Co.,Ltd.” şirkətinin sədri Lin Xiadon ilə görüşdə Azərbaycanın enerji sisteminə əlavə həcmlərdə bərpa olunan enerji güclərinin inteqrasiyası, Xəzər dənizində külək enerjisi layihələrinin həyata keçirilməsi, bərpa olunan enerji avadanlıqlarının yerli istehsalının təşkili və “yaşıl enerji dəhliz”ləri üzrə şirkətlə tərəfdaşlıq məsələləri müzakirə edilib. Füzuli rayonunda 60 MVt-lıq və 100 MVt-lıq günəş elektrik stansiyalarının tikintisinin icra vəziyyəti və şəbəkəyə qoşulma imkanları dəyərləndirilib, İcra Müqaviləsinin tezliklə imzalanmasının vacibliyi qeyd edilib. Həmçinin şirkətin bərpa olunan enerji sahəsində tədqiqat və inkişaf mərkəzinin yaradılması prosesinin tərkib hissəsi olması təklif edilib. “China Energy” şirkəti ilə günəş enerjisi, dənizdə külək enerjisi layihələrini irəli aparmaq, prioritet istiqamətlərdə əməkdaşlığa başlamaq üçün İşçi Qrupunun yaradılması razılaşdırılıb, bütün bu məsələləri əhatə edən müvafiq Anlaşma Memorandumunun imzalanması niyyəti ifadə olunub. “China Energy”nin vitse - prezidenti isə Azərbaycanda külək və günəş enerjisi layihələrinə investisiyaların genişləndirilməsi niyyətində olduqlarını bildirib. Şirkət tərəfindən Azərbaycanda külək turbinləri və onların bəzi komponentlərinin istehsalı, həmçinin tədqiqat mərkəzi ilə bağlı əməkdaşlığa dəstək ifadə edilib. Söhbət zamanı COP29-da Enerji Günü çərçivəsində əməkdaşlığa dair məsələlərə də toxunulub.
"China Datang Corporation Limited" şirkətinin idarə heyətinin sədri Zou Lei ilə görüşdə isə Azərbaycanın “Bir Kəmər, Bir Yol” təşəbbüsünün fəal iştirakçısı olaraq, enerji və nəqliyyat sahələrində mühüm layihələrdə iştirakından, ikitərəfli əlaqələrin inkişafında enerji əməkdaşlığının vacib rolundan və ölkəmizin etibarlı enerji təchizatçısı missiyasının “yaşıl enerji” ilə genişləndirilməsində Çin şirkətləri ilə tərəfdaşlığın əhəmiyyətindən bəhs edilib. Bildirilib ki, Azərbaycan Avropaya “yaşıl enerji”nin ixracı üçün Xəzər dənizindən keçən “yaşıl enerji dəhliz”ləri təşəbbüsləri ilə çıxış edir və bu istiqamətdə Avropa ölkələri, Türkiyə, Qazaxıstan və Özbəkistan ilə əməkdaşlıq edir. Çin isə bu layihələrdə investor, texnologiya təminatçısı kimi fəal rol oynaya bilər. O da qeyd olunub ki, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığa dair Bəyannamə hər iki tərəfin qlobal iqlim dəyişikliyi problemlərinin həllində enerji əməkdaşlığını gücləndirməsini təşviq edir. “China Datang” şirkətinin yalnız ölkədə deyil, Çin xaricində də karbon izinin idarə edilməsində təcrübəsinin olduğunu deyən şirkət rəsmisi enerji transformasiyasına töhfə verməyə hazır olduqlarını bildirib.
Görüşdə bərpa olunan enerji layihələrinin planlaşdırılması, dizaynı, tikintisi, istismarı və maliyyələşdirilməsi sahəsində geniş imkanlara malik "China Datang” şirkəti ilə günəş elektrik stansiyaları, quruda və dənizdə külək elektrik stansiyaları, enerji saxlama, və “yaşıl hidrogen” istehsalı layihələri üzrə investisiya əməkdaşlığı imkanları müzakirə edilib. Şirkətlə müvafiq əməkdaşlıq sənədinin yaxın vaxtlarda imzalanması, eləcə də Azərbaycanda elektrik enerjisinin planlaşdırılması və mühəndislik institutunun yaradılması üzrə əməkdaşlıq razılaşdırılıb.
Energetika naziri “Huawei” şirkətinin ictimai əlaqələr üzrə prezidenti Kai Song ilə də görüşüb. Görüşdə Azərbaycan və “Huawei” şirkəti arasında enerji sektorunda əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində “Huawei” şirkətinin texnoloji potensialı və rəqəmsal enerji sahəsindəki təcrübəsinin Azərbaycanın “yaşıl enerji” layihələri ilə vəhdətinin enerji keçidi və enerji təhlükəsizliyinə mümkün töhfələrindən danışılıb. Bildirilib ki, “Huawei”nin günəş enerjisi (PV), rəqəmsal enerji, “ağıllı şəbəkə” infrastrukturu və enerji layihələrinin inkişafı üçün texnoloji həllər üzrə zəngin təcrübəsi var. Azərbaycan isə Avropa və Asiya arasında “yaşıl enerji dəhlizləri” və fiber-optik kabel layihələrini həyata keçirməyi planlaşdırır. Bu imkanlar çərçivəsində “Huawei” şirkəti ilə “yaşıl enerji” əsaslı məlumat mərkəzinin yaradılması üzrə əməkdaşlıq edilə bilər.

Energy Minister Parviz Shahbazov, who was on a visit to China to attend the 3rd Belt and Road Energy Ministerial Conference, met with a number of companies. The meetings focused on the adoption of the Joint Declaration on the establishment of strategic partnership between Azerbaijan and China and the development of green energy cooperation in the context of the policy of the Heads of States to promote the comprehensive development of relations.
During his meeting in Beijing with Lin Xiadon, Vice President of China Energy International Group Co., Ltd. and Chairman of China Energy Overseas Investment Co.,Ltd., the integration of renewable energy capacities in additional volumes into the energy system of Azerbaijan, the implementation of wind energy projects in the Caspian Sea, the organization of local production of renewable energy equipment and partnership with the company on green energy corridors were discussed. The status of implementation of the construction of 60 MW and 100 MW solar power plants in Fuzuli region and the possibilities of connection to the grid were assessed, and the importance of signing the implementation agreement soon was noted. It was also proposed that the company be an integral part of the process of creating a Research and Development Center in the field of renewable energy. It was agreed with China Energy to establish a Working Group to promote solar energy and offshore wind energy projects, to start cooperation in priority areas, and the intention to sign a Memorandum of Understanding covering all these issues was expressed. Vice-President of China Energy said that they intend to expand investments in wind and solar energy projects in Azerbaijan. The company expressed support for cooperation in the production of wind turbines and some of their components in Azerbaijan, as well as the research center. During the conversation, issues related to cooperation within the framework of Energy Day at COP29 were also touched upon.
At the meeting with Zou Lei, Chairman of the Board of China Datang Corporation Limited, Azerbaijan's participation in important projects in the energy and transport sectors as an active participant in the One Belt, One Road Initiative, the important role of energy cooperation in the development of bilateral relations and the importance of partnership with Chinese companies in expanding our country's mission as a reliable energy supplier with green energy was discussed. It was noted that Azerbaijan is initiating green energy corridors through the Caspian Sea for the export of green energy to Europe and cooperates with European countries, Türkiye, Kazakhstan and Uzbekistan in this direction. China, on the other hand, can play an active role in these projects as an investor, a technology provider. It was also noted that the Declaration on strategic partnership between the two countries encourages both sides to strengthen energy cooperation in solving global climate change problems. Noting that China Datang has experience in managing carbon footprint not only in the country, but also outside of China, the company official said that they are ready to contribute to energy transformation.
At the meeting, investment cooperation opportunities on SPPs, onshore and offshore wind power plants, energy storage and green hydrogen production projects were discussed with China Datang, which has extensive opportunities in the field of planning, design, construction, operation and financing of renewable energy projects. It was agreed to sign the relevant cooperation document with the company in the near future, as well as to establish the Institute of electricity planning and engineering in Azerbaijan.
The Minister of Energy also met with Kai Song, President of Public Relations of Huawei. The cooperation opportunities in the energy sector between Azerbaijan and Huawei were discussed at the meeting. Within this cooperation, the technological potential of Huawei and its experience in the field of digital energy combined with the green energy projects of Azerbaijan made a speech about the energy transition and possible contributions to energy security. It was noted that Huawei has rich experience in solar energy (PV), digital energy, smart grid infrastructure and technological solutions for the development of energy projects. Azerbaijan plans to implement green energy corridors and fiber-optic cable projects between Europe and Asia. Within these opportunities, Huawei can cooperate with the company on the development of a data center based on green energy.