Energetika naziri Pərviz Şahbazov Çin Xalq Respublikasının Milli Enerji Administrasiyasının rəhbəri Zhang Jianhuanın dəvəti ilə bu ölkəyə səfər edib. Nazir 23-24 oktyabr tarixlərində Çinin Şandun əyalətinin Çindao şəhərində keçiriləcək 3-cü Kəmər və Yol Enerji Nazirləri Konfransında iştirak edəcək.
“Enerjinin birgə gələcəyi üçün yeniliyin gətirilməsi” mövzusunda təşkil olunacaq Nazirlər Konfransında enerji təhlükəsizliyi üzrə əməkdaşlıq, enerji bazarlarının inkişafı, yaşıl enerji sahəsində tətbiq olunan son texnoloji yeniliklər və yaşıl enerjinin təşviqi üçün maliyyə imkanlarının araşdırılması üzrə müzakirələrin aparılacağı gözlənilir. Energetika nazirinin Nazirlər Konfransının açılış mərasimində, həmçinin “Enerji təchizatının daha da şaxələndirilməsi üçün qarşılıqlı enerji əlaqələndirilməsi sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi” adlı Forumda iştirakı və çıxışları nəzərdə tutulur.
Səfər çərçivəsində, həmçinin Pekin şəhərində Çin şirkətlərinin rəhbərləri ilə ikitərəfli görüşlərin keçirilməsi planlaşdırılır.

Minister of Energy Parviz Shahbazov visited China at the invitation of the Head of the National Energy Administration of the People's Republic of China Zhang Jianhua. On October 23-24, the Minister will attend the 3rd Belt and Road Energy Ministerial Conference in Qingdao, Shandong province, China.
The Ministerial Conference on Bringing Innovation for the Joint Future of Energy is expected to discuss cooperation on energy security, development of energy markets, the latest technological innovations in the field of green energy and the exploration of financial opportunities for the promotion of green energy. The Minister of Energy is expected to participate and make speeches at the opening ceremony of the Ministerial Conference, as well as at the Forum titled Strengthening Cooperation in the Field of Mutual Energy Coordination for Further Diversification of Energy Supply.
During the visit, bilateral meetings with the heads of Chinese companies are also planned in Beijing.