Energetika naziri Pərviz Şahbazov Foz do İquaçu şəhərində Braziliyanın mədən və energetika naziri Aleksandr Silveira, Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika naziri Şahzadə Əbdüləziz bin Salman Əl Səud və Qlobal Bərpa Olunan Enerji Alyansının baş icraçı direktoru Bruce Douglas ilə görüşüb.
Braziliyanın mədən və energetika naziri Aleksandr Silveira ilə görüşdə ölkələrarası münasibətlərin COP və G20 platformaları vasitəsilə fəal tərəfdaşlıq mərhələsinə daxil olduğu, neft-qaz ölkələri olan Azərbaycan və Braziliyanın enerji keçidində mühüm rol oynadığı qeyd edilib. Azərbaycan, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Braziliyadan ibarət COP üçlüyünün yeni öhdəliklər və təşəbbüslərin elan edilməsi və həyata keçirilməsində birgə əməkdaşlığı təmin etdiyi bildirilib. Enerji keçidinə rəvan şəkildə nail olmağın vacibliyi vurğulanıb. Azərbaycanda dövlət başçısının “yaşıl enerji”nin inkişafına və “yaşıl enerji keçidi”nə investisiyaya yol açan siyasəti, aparılan islahatlar, həyata keçirilən layihələrdən bəhs edilib. Bildirilib ki, “yaşıl enerji” ilə tərəfdaşlarımızın enerji təchizatı və təhlükəsizliyini təmin etmək istiqamətində fəaliyyətimizi davam etdiririk. Avropa və Asiyanı birləşdirən, müxtəlif ölkələri “yaşıl enerji” ilə təchiz edəcək layihələrin təşəbbüskarı məhz Azərbaycandır. Söhbət zamanı COP29 Sədrliyinin təşəbbüsləri, o cümlədən iqlimin maliyyələşdirilməsi istiqamətində atılan addımlar müzakirə olunub. Azərbaycanla Brazilyanın əməkdaşlığının COP məqsədlərinin reallaşdırılmasına töhfə verəcəyi qeyd olunub.
Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının energetika naziri Şahzadə Əbdüləziz bin Salman Əl Səudla görüşdə isə qlobal neft bazarında vəziyyət, “OPEC plus” formatında əldə olunmuş razılaşmaların, öhdəliklərin yerinə yetirilməsi və iki ölkə arasında enerji tərəfdaşlığının gündəliyindəki layihələrin icrası müzakirə edilib. “ACWA Power” şirkəti ilə dənizdə 1,5 QVt külək enerjisi və 200 MVt-lıq Batareya Enerji Saxlanc Sistemi (BESS) layihələrinin inkişafına, həmçinin “yaşıl enerji dəhliz”ləri çərçivəsində əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb. COP29 tədbirlərində iştirak, eləcə də hər iki ölkənin Energetika nazirlikləri arasında Birgə Texniki Komitənin fəaliyyət istiqamətləri üzrə atılan addımlar nəzərdən keçirilib.
Azərbaycanın “Qlobal Enerji Anbarları və Şəbəkələri Öhdəliyi” təşəbbüsü, dənizdə külək enerjisinin inkişafı və “yaşıl enerjinin nəqli” layihələri, COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq Qlobal Bərpa Olunan Enerji Alyansının baş icraçı direktoru Bruce Douglas ilə görüşdə müzakirə mövzuları olub. Bərpa olunan enerji texnologiyaları sahəsində ixtisaslaşmış və bu sahədə özəl sektoru təmsil edən Qlobal Bərpa Olunan Enerji Alyansının Azərbaycanla əməkdaşlığa marağı ifadə edilib və şəbəkələrlə bağlı Vədin yerinə yetirilməsinə özəl sektorun mümkün dəstəyi barədə danışılıb. COP29 çərçivəsində Alyansın Beynəlxalq Bərpa Olunan Enerji Agentliyi (IRENA) ilə birgə tədbirlərdə iştirakı, həmçinin COP təşəbbüsləri nəzərdən keçirilib.

Minister of Energy held several meetings in Brazil
Energy Minister Parviz Shahbazov met with Minister of Mines and Energy of Brazil Alexandre Silveira, Minister of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia Prince Abdulaziz bin Salman Al Saud, and CEO of the Global Renewables Alliance Bruce Douglas in Foz do Iguacu.
At the meeting withMinister of Mines and Energy of Brazil Alexandre Silveira, it was noted that inter-country relations have entered the stage of active partnership through COP and G20 platforms, and that Azerbaijan and Brazil, the oil and gas countries, play an important role in the energy transition. It was noted that the COP trio, consisting of Azerbaijan, the United Arab Emirates and Brazil, ensures joint cooperation in the announcement and implementation of new commitments and initiatives. The importance of smoothly achieving the energy transition was emphasized. The head of state's policy, reforms and projects opening the way for investment in the development of green energy and green energy transition In Azerbaijan were discussed. It was reported that we continue our activities in the direction of ensuring the energy supply and security of our partners with green energy. Azerbaijan is the initiator of the projects connecting Europe and Asia and supplying different countries with green energy. During the conversation, the initiatives of the COP29 presidency, including the steps taken to finance the climate, were discussed. It was noted that cooperation between Azerbaijan and Brazil will contribute to the realization of COP goals.
During the meeting with the Minister of Energy of the Kingdom of Saudi Arabia Prince Abdulaziz bin Salman Al Saud, the situation in the global oil market, the implementation of the agreements reached in the OPEC plus format, obligations and the implementation of projects on the agenda of the energy partnership between the two countries were discussed. The sides exchanged views with ACWA Power on the development of 1.5 GW offshore wind energy and 200 MW Battery Energy Storage System (BESS) projects, as well as cooperation within the framework of green energy corridors. Participation in the COP29 events, as well as the steps taken between the Energy Ministries of both countries on the activities of the Joint Technical Committee were reviewed.
Azerbaijan's Global Energy Storage and Grids Pledge initiative, offshore wind energy development and green energy transportation projects, cooperation within COP29 were discussed at the meeting with Bruce Douglas, CEO of the Global Renewables Alliance. The Global Renewables Alliance, which specializes in renewable energy technologies and represents the private sector in this area, expressed interest in cooperation with Azerbaijan and spoke about the possible support of the private sector for fulfilling the pledge related to grids. Within the COP29, the participation of the Alliance in joint events with the International Renewable Energy Agency (Irena), as well as the COP initiatives, were reviewed.