İkitərəfli enerji əməkdaşlığının inkişafı məqsədilə Belqradda səfərdə olan energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Serbiyanın mədənçilik və energetika naziri Dubravka Djedoviç Handanoviç arasında görüş olub. Görüşdə iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin hərtərəfli inkişafında Azərbaycan və Serbiya dövlət başçılarının dostluq əlaqələrinin mühüm rolu vurğulanıb. Bolqarıstan-Serbiya İnterkonnektoru vasitəsilə Azərbaycan qazının Serbiyaya tədarükündən məmnunluq ifadə edilib və enerji tərəfdaşlığının “yaşıl enerji” sahəsində genişləndirilməsi perspektivləri dəyərləndirilib. “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” layihəsinin həyata keçirilməsi kontekstində Azərbaycan ilə Serbiya arasında “yaşıl enerji” sahəsində infrastruktur layihələrinin reallaşdırılması və elektrik enerjisinin ticarəti məqsədilə əməkdaşlığa maraq ifadə edilib. Söhbət zamanı Serbiyada qazın saxlama imkanları və qazla işləyən elektrik stansiyasının inşasında SOCAR-ın potensial iştirakı məsələləri də müzakirə edilib. Enerji əməkdaşlığının gündəliyində olan bütün bu məsələlər üzrə İşçi Qrupunun yaradılması razılaşdırılıb. Həmçinin COP29 Sədrliyinin enerji təşəbbüsləri və Enerji Günü çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə iştirakla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Azərbaycan Avropaya qaz tədarükü bazarlarını genişləndirmək hədəfi çərçivəsində Serbiya ilə əməkdaşlıqdan məmnundur. Bu gün SOCAR və “Srbijagas” arasında qaz təchizatı üzrə yeni müqavilənin və iki ölkənin “yaşıl enerji” sahəsində əməkdaşlığına dair sənədin imzalanması enerji tərəfdaşlığımızı möhkəmləndirən yeni səhifə açır. Gələcəkdə qaz tədarükünü 1 milyard kubmetrə çatdırmaqla bağlı planlar, bərpa olunan enerji resurslarımızın tədarükü Serbiyanın enerji təchizatının şaxələnməsinə və enerji keçidinə töhfə verəcək.”
Serbiyanın mədənçilik və energetika naziri Dubravka Djedoviç Handanoviç deyib: “Bu gün imzalanan sənədlərlə enerji sahəsində əməkdaşlığımız daha da güclənəcək. “Yaşıl enerji” sahəsində əməkdaşlıq böyük əhəmiyyət kəsb edir və bu istiqamətdə Azərbaycan şirkətlərinin təcrübəsi ilə birgə həyata keçirə biləcəyimiz infrastruktur layihələri üçün güclü platforma qururuq. “Yaşıl enerji” potensialımızın artırılması və sizin dəstəyinizlə həyata keçirdiyimiz qaz təchizatının diversifikasiyası üzrə vizyonumuz üst-üstə düşür. Təbii qaz və “yaşıl enerji” sahəsində əməkdaşlığımız Serbiyanın enerji təchizatına sabitlik və enerji təhlükəsizliyi gətirəcək.”
Yekunda SOCAR və “Srbijagas” arasında qaz təchizatı üzrə alqı-satqı müqaviləsi və “Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Serbiya Respublikasının Mədənçilik və Energetika Nazirliyi arasında yaşıl enerji sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Yeni qaz müqaviləsi 1 noyabr 2024-cü il - 1 aprel 2025-ci il tarixləri arasında əlavə gündəlik 1 milyon kubmetr qazın təchizatını nəzərdə tutur. Anlaşma Memorandumu isə bərpa olunan enerjinin və “yaşıl hidrogen”in istehsalı - ticarəti, birgə təşəbbüs və layihələr üzrə əməkdaşlığı təşviq edir. Sənədə əsasən, bərpa olunan enerji sahəsinə qarşılıqlı investisiya, yeni “yaşıl texnologiya”ların tətbiqi, karbon tutma, utilizasiya və saxlama, elektromobillik, enerji saxlancı və “yaşıl maliyyə”ləşdirmə istiqamətlərində əməkdaşlıq ediləcək.

During a visit to Belgrade aimed at developing bilateral energy cooperation, a meeting took place between Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan and Serbia's Minister of Mining and Energy, Dubravka Djedovic Handanovic. The meeting emphasized the significant role of the friendship between the leaders of Azerbaijan and Serbia in the comprehensive development of the strategic partnership between the two countries. Satisfaction was expressed regarding the supply of Azerbaijani gas to Serbia via the Bulgaria-Serbia Interconnector, and the prospects for expanding energy cooperation in the field of green energy were discussed. In the context of the implementation of the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor project, the interest in cooperation between Azerbaijan and Serbia for the implementation of infrastructure projects in the field of green energy and trade in electricity was expressed. The sides also discussed the opportunities for gas storage in Serbia and the potential participation of SOCAR in the construction of a gas-fired power plant. It was agreed to create a Working Group on all these issues on the agenda of energy cooperation. There was also an exchange of views on the energy initiatives of the COP29 presidency and participation in the events held within the Energy Day.
Energy Minister Parviz Shahbazov said: "Azerbaijan is pleased to cooperate with Serbia in the framework of the goal of expanding gas supply markets to Europe. Today, the signing of a new gas supply agreement between SOCAR and Srbijagas and a document on cooperation between the two countries in the field of green energy opens a new page strengthening our energy partnership. In the future, plans to increase gas supplies to 1 bcm and the supply of our renewable energy resources will contribute to the diversification of Serbia's energy supply and energy transition.”
Serbian Minister of Mining and Energy Dubravka Djedovic Handanovic said: “Thanks to the documents signed today, our cooperation in the energy sector will further strengthen. Cooperation in the field of green energy is of great importance, and in this direction, together with the experience of Azerbaijani companies, we are building a powerful platform for infrastructure projects that we can implement. Our vision of increasing our green energy potential and diversifying gas supplies, which we have implemented with your support, coincides. Our cooperation in the field of natural gas and green energy will bring stability and energy security to Serbia's energy supply.”
In conclusion, a gas supply purchase agreement was signed between SOCAR and Srbijagas, along with a Memorandum of Understanding on cooperation in the field of green energy between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Mining and Energy of the Republic of Serbia.
The new gas agreement envisions the supply of an additional 1 million cubic meters of gas per day between 1 November 2024 and 1 April 2025.  The Memorandum of Understanding promotes cooperation in the production and trade of renewable energy and green hydrogen, as well as joint initiatives and projects.  According to the document, the cooperation will focus on mutual investment in the renewable energy sector, the application of new green technologies, carbon capture, utilization, and storage, electromobility, energy storage, and green financing.