“Wind Energy Hamburg” Konfransında Azərbaycanda “yaşıl enerji”nin maliyyələşdirilməsindən danışılıb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Almaniyanın Hamburq şəhərində keçirilən “Wind Energy Hamburg” Konfransı çərçivəsində “İnvestisiyalar və qlobal əməkdaşlıq” panelində əsas məruzəçi kimi çıxış edib. Bildirilib ki, ölkəmiz təhlükəsiz iqlimli və enerji təminatlı gələcək üçün bərpa olunan enerjini unikal və effektiv həll olaraq qəbul etdiyini özünün 2030-cu ilədək olan transformativ inkişaf strategiyası və “yaşıl enerji”ni prioritetləşdirən yeni enerji siyasəti ilə təsdiqləyib. Azərbaycanın regionda bərpa olunan enerji sahəsində investisiya və qlobal əməkdaşlığı uğurla təmin və təşviq edən ölkə olduğu qeyd edilib: “Münbit sərmayə və əməkdaşlıq mühiti sayəsində 2 QVt gücündə “yaşıl enerji” layihələrimiz beynəlxalq investorlar tərəfindən maliyyələşdirilir. 2 milyard dollar civarında investisiya və dünyanın aparıcı enerji şirkətləri ilə tərəfdaşlığımız imkan verir ki, 2027-ci ilə bərpa olunan enerjinin quraşdırılmış gücdə payını 33%-ə yüksəldək. Bu məqsədlə bu elektrik stansiyalarının şəbəkəyə vaxtında və problemsiz inteqrasiyası üçün şəbəkənin gücləndirilməsinə AYİB, Dünya Bankı ilə yanaşı dövlətin də maliyyə dəstəyi cəlb olunub.”
Xəzər dənizinin 157 QVt-lıq külək enerji potensialı əsasında 2037-ci ilədək beynəlxalq enerji şirkətləri ilə mərhələlərlə həyata keçiriləcək 18 QVt-lıq elektrik enerjisi, “yaşıl hidrogen” və “yaşıl ammonyak”ın istehsalı, həmçinin üç “yaşıl enerji dəhlizi” layihələri barədə məlumat verilib. Xüsusilə “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” 2040-cı ilədək elektrik enerjisinə tələbatın 50% artacağı, hidrogen idxalı ilə bağlı planları və enerji təhlükəsizliyi kontekstində Avropa İttifaqının strateji marağında olan layihə kimi dəyərləndirilib. Həmçinin dənizdə külək enerjisi stansiyaları üçün avadanlıq istehsalı, hidrogen, enerji saxlama sistemləri, “yaşıl enerji” dəhlizi layihəsi, elektrik enerjisi axınının optimallaşdırılması üçün Avropanın elektrik enerjisi istehlakçılarının Azərbaycanda istehsal olunan külək enerjisi ilə əlaqələndirilməsi üzrə geniş əməkdaşlıq imkanları Avropa Külək Enerjisi Assosiasiyası və alman şirkətləri ilə tərəfdaşlığı inkişaf etdirmək aspektində diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın Avrasiya miqyaslı “yaşıl enerji” fəaliyyətinin COP29-un dünyada “xalis sıfır”a nail olmaq üçün darboğazların aradan qaldırılmasını hədəfləyən enerji təşəbbüslərini formalaşdırdığı da qeyd olunub. Bildirilib ki, 2030-cu ilədək regionlararası “yaşıl enerji” bağlantılarının qurulmasını, qlobal enerjinin saxlanılması potensialının altı dəfə artırılaraq 1500 QVt-a çatdırılmasını, 2040-cı ilə kimi 80 milyon kilometrdən çox enerji şəbəkəsinin ümumi şəbəkə sisteminə əlavə edilməsini və ya təmir edilməsini, hidrogen sənayesinin inkişafını nəzərdə tutan “Yaşıl Enerji üzrə Zona və Dəhlizlər Öhdəliyi”, “Qlobal Enerji Anbarları və Şəbəkələri Öhdəliyi”, həmçinin “Hidrogen Bəyannaməsi” təşəbbüsləri investisiya axınını artıracaqdır. “Hesab edirik ki, COP28 bərpa olunan enerjinin üçqat, enerji səmərəliliyinin isə ikiqat artırılması hədəfini irəli sürmüşdüsə, COP29 bu hədəflərə nail olmağı dəstəkləyən platforma olacaq,”- deyə nazir əlavə edib.
Tədbir COP29 Sədrliyinin enerji keçidinin maliyyələşdirilməsi üzrə fəaliyyətinə və Azərbaycanın ənənəvi və bərpa olunan enerji növlərini balanslaşdıran enerji siyasətinə dair müzakirələrlə davam edib.

Energy Minister Parviz Shahbazov delivered a speak at the panel session on Investment and Global Cooperation at the Wind Energy Hamburg conference. It was noted that our country has confirmed its acceptance of renewable energy as a unique and effective solution for a safe climate and Energy-backed future with its transformative development strategy until 2030 and its new energy policy that prioritizes green energy. Azerbaijan's success in fostering investment and global cooperation in renewable energy was stated: "Thanks to the fertile investment and cooperation environment, our 2 GW green energy projects are financed by international investors. Investments of around $2 billion and our partnerships with leading energy companies will enable us to increase the share of renewable energy in the installed capacity to 33% by 2027. To this end, financial support from the EBRD and the World Bank, as well as the state, was involved in strengthening the network for the timely and trouble-free integration of these power plants into the grid.”
The production of 18 GW of electricity based on the 157 GW wind energy potential of the Caspian Sea until 2037, which will be implemented in stages with international energy companies, “green hydrogen” and “green ammonia”, as well as three “green energy corridors” projects were informed. In particular, the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor was assessed as a project in the strategic interest of the European Union in the context of plans to increase electricity demand by 2040 by 50%, hydrogen imports and energy security. Extensive cooperation opportunities on the production of equipment for offshore wind power plants, hydrogen, energy storage systems, the Green Energy Corridor Project, coordination of European electricity consumers with wind energy produced in Azerbaijan to optimize the flow of electricity were also highlighted in the aspect of developing partnerships with the European Wind Energy Association and German companies.
It was also noted that Azerbaijan's Eurasian-scale green energy activity has shaped COP29's energy initiatives aimed at eliminating bottlenecks to achieve net zero in the world. It was noted that the initiatives such as Green Energy Zones and Corridors Pledge, Global Energy Storage and Grids Pledge, as well as Hydrogen Declaration, which envisage the establishment of interregional green energy connections by 2030, increasing the capacity of global energy storage by six times to 1500GW, repairing or connecting more than 80 million kilometers of energy networks to the general network system, the development of the hydrogen industry will increase the investment flow. "We believe that if COP28 proposed the goal of tripling renewable energy and doubling energy efficiency, COP29 will be a platform supporting the achievement of these goals." - the Minister added.
The event continued with discussions on the activities of the COP29 Chairmanship on financing the energy transition and Azerbaijan's energy policy balancing traditional and renewable energies.