Qırğızıstanda Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv və müşahidəçi dövlətlərin energetika nazirlərinin 4-cü iclası çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazov bir sıra görüşlər keçirib.
Qırğızıstanın energetika naziri Taalaybek İbrayevlə görüşdə strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksələn dövlətlərarası münasibətlərimizin enerji istiqaməti üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. İki ölkə arasında energetika sahəsində əməkdaşlığa dair hazırlanmış Fəaliyyət Planı və geniş enerji tərəfdaşlığını hədəfləyən İşçi Qrupu ilə bağlı məsələlər nəzərdən keçirilib. Bərpa olunan enerji Azərbaycan-Qırğızıstan əlaqələrinin müasir qlobal çağırışlara uyğun inkişafında mühüm perspektivlərə malik sahə kimi dəyərləndirilib. Hazırda Mərkəzi Asiyadan Azərbaycana və daha sonra Avropaya “yaşıl enerji”nin ixracı təşəbbüsü üzrə Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanla olan əməkdaşlığa Qırğızıstanın da qoşulması imkanları nəzərdən keçirilib. Qırğızıstanla hidro və bərpa olunan enerji ilə yanaşı, neft-qaz sahəsində əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi edilib. Azərbaycanın COP29-a sədrliyi çərçivəsində  əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunulub.
Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər nazirinin müavini Ahmet Berat Çonkarla  görüşdə isə ikitərəfli enerji gündəliyinin prioritet məsələləri və regional enerji layihələrinin inkişafı müzakirə edilib. İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin ilin sonunadək istismara veriləcəyi qeyd edilib. Naxçıvan üzərindən “Türkiyə-Azərbaycan Qarşılıqlı Əlaqə” layihəsinin icra vəziyyəti, habelə Naxçıvanda  "yaşıl enerji" zonasının inkişafı layihəsinin texniki - iqtisadi təhlili və əsaslandırmasının hazırlanması məqsədilə məsləhətçi şirkətin cəlbi ilə bağlı həyata keçirilən proseslərə diqqət yetirilib. Təbii qaz sahəsində əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə edilib. Təbii Qaz Sahəsində Əməkdaşlıq haqqında yeni Hökumətlərarası Sazişin Azərbaycan və üçüncü ölkələrdən Türkiyə və Avropa ölkələrinə qaz tədarükünü də təşviq etməklə enerji təhlükəsizliyi məsələlərində türk dövlətlərinin rolunu gücləndirən perspektivlər yaratdığı qeyd edilib.
Söhbət zamanı cari ildə Ankarada keçirilməsi planlaşdırılan Azərbaycan-Türkiyə 4-cü Enerji Forumu ilə əlaqədar məsələrə də toxunulub.
Nazir Pərviz Şahbazovun Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyevlə də görüşü olub. Görüşdə təşkilatla Azərbaycanın əməkdaşlığı, xüsusilə enerji layihələrinin türk dövlətləri arasında əlaqələrin inkişafındakı rolu barədə danışılıb. Türk Dövlətləri Təşkilatının dövlət başçılarının Şuşada qeyri-rəsmi Zirvə görüşünün  nəticəsi olaraq qəbul edilən Qarabağ Bəyannaməsinin bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahələrində, eləcə də Azərbaycan-Qazaxıstan-Özbəkistan enerji sistemlərinin qarşılıqlı əlaqələndirilməsi layihəsində (Yaşıl enerji dəhlizi) əməkdaşlığın inkişafını təşviq etdiyi qeyd edilib. Görüşdə, həmçinin TDT-nin Enerji Əlaqələndirmə Komitəsinin, Texnologiya və Yaşıl Təşəbbüslər üzrə Regional Mərkəzinin fəaliyyətinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Bilateral meetings were held in Bishkek within the OTS event
Energy Minister Parviz Shahbazov held a number of meetings within the 4th Meeting of the Ministers in charge of Energy of the Organization of Turkic States in Kyrgyzstan.
In a meeting with Kyrgyzstan's Energy Minister Taalaibek Ibrayev, the two sides exchanged views on the energy issues within bilateral relations, which have risen to the level of strategic partnership. They reviewed issues related to the Action Plan on energy cooperation between the two countries and the Working Group aimed at a broad energy partnership. Renewable energy was assessed as an area with significant prospects for the development of Azerbaijan-Kyrgyzstan relations in line with modern global challenges. The possibility of Kyrgyzstan joining Azerbaijan's ongoing cooperation with Kazakhstan and Uzbekistan on the initiative to export green energy from Central Asia to Azerbaijan and then to Europe was also considered. The sides exchanged views on cooperation with Kyrgyzstan in the field of hydro and renewable energy, as well as oil and gas. Cooperation issues within Azerbaijan's chairmanship of COP29 were also touched upon.
At the meeting with Ahmet Berat Chonkar, Deputy Minister of Energy and Natural Resources of Türkiye, the sides discussed priority issues on the bilateral energy agenda and the development of regional energy projects. It was noted that the Igdir-Nakhchivan gas pipeline will be commissioned by the end of the year. Attention was paid to the implementation status of the Türkiye-Azerbaijan Interconnector project via Nakhchivan, as well as the processes carried out to involve a consulting company in preparing the technical and economic analysis and justification of the project for the development of a green energy zone in Nakhchivan. Satisfaction with cooperation in the field of natural gas was expressed. It was noted that the new intergovernmental agreement on cooperation in the field of natural gas creates prospects for strengthening the role of the Turkic States in energy security by promoting gas supplies from Azerbaijan and third countries to Türkiye and European countries.
During the conversation, issues related to the 4th Azerbaijan-Türkiye Energy Forum, which is planned to be held in Ankara this year, were also touched upon.
Meanwhile, in a meeting with Kubanychbek Omuraliev, Secretary General of the Organization of Turkic States, Minister Shahbazov discussed Azerbaijan's cooperation with the organization, especially the role of energy projects in developing relations between Turkic states. It was noted that the Karabakh Declaration, adopted as a result of the informal OTS Summit in Shusha, promotes the development of cooperation in renewable energy, energy efficiency, and the project to interconnect the energy systems of Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan (Green Energy Corridor). The sides also exchanged views on the activities of the Energy Coordination Committee of OTS, the Regional Center for Technology and Green Initiatives.