Energetika naziri Pərviz Şahbazov Qırğızıstanın paytaxtı Bişkek şəhərində keçirilən Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) enerji nazirlərinin dördüncü iclasında çıxış edib. Nazir dövlət başçılarının ölkələrimizin zəngin təbii resurslarını, enerji-nəqliyyat dəhlizlərini və böyük potensialını Mərkəzi Asiyadan Avropayadək böyük coğrafi məkanda qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa, qardaşlıq ruhunu qorumaqla böyük uğurlara imza atmağı hədəfləyən aydın strateji baxışları və qətiyyətli siyasətlərinin TDT-nin statusunu möhkəmləndirdiyini qeyd edib. Bu xüsusda, TDT-nin Şuşada qeyri-rəsmi sammitində qəbul olunan Qarabağ Bəyannaməsinin əhəmiyyətindən bəhs olunub. Nazir Pərviz Şahbazov deyib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “XXI əsr Türk dünyasının inkişafı əsri olmalıdır” çağırışı və Mərkəzi Asiya, Cənubi Qafqaz, Xəzər regionlarının vahid geosiyasi regiona çevrilməsi istiqamətində səyləri yeni tarixi mərhələdə türk dövlətləri ilə münasibətlərimizin xarakterini əks etdirir. Təşkilata üzv və müşahidəçi ölkələrlə Azərbaycanın ticarət dövriyyəsinin ötən il 9 milyard dolları ötdüyü, bu ölkələrin iqtisadiyyatımıza 18,2 milyard dollar, Azərbaycanın isə bu dövlətlərə 20,3 milyard dollar investisiya qoyduğu bildirilib.
Enerji sahəsində əməkdaşlığı türk dövlətləri arasında əlaqələrin strateji sütunu kimi dəyərləndirilərək bildirilib ki, Azərbaycan - Türkiyə enerji birliyinin BTC ilə yanaşı, Bakı-Tbilisi-Ərzrum, TANAP, Cənub Qaz Dəhlizi kimi möhtəşəm töhfələri bu gün Türkiyə ilə bərabər çoxsaylı ölkələrin enerji təhlükəsizliyini təmin edir. Ötən il və bu ilin 8 ayında bu kəmərlərlə Türkiyə və dünya bazarlarına 41 milyon ton neft və 37 milyard kubmetr qaz təchiz olunub. Bu il 25 milyard gözlənilən qaz ixracımızın 9,8 milyard kubmetrinin Türkiyəyə, 12,5 milyard kubmetrinin isə Avropaya tədarükü nəzərdə tutulur. Bakı-Tbilisi-Ceyhanla indiyə kimi 2 milyon ton Qazaxıstan neftinin nəqli və bu həcmlərin mərhələli artırılmasına dair razılaşma isə Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ilə Türkiyə və Avropa  arasında birləşdirici roluna bir sübutdur.
Türk dövlətləri ilə enerji əməkdaşlığımız nəinki yüksələn xətt üzrə inkişaf edir, eyni zamanda regional əhəmiyyətli yeni layihə və təşəbbüslərin reallaşmasına impulslar verir. Bu kontekstdə, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa”, “Azərbaycan-Qazaxıstan-Özbəkistan” və Naxçıvan üzərindən “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa” yaşıl enerji dəhlizləri layihələri türk dövlətlərini Avrasiyada təmiz enerji təchizatında və enerji keçidində mühüm rol oynayan ölkələrə çevirəcəkdir. Ölkələrimizin zəngin enerji potensialını və elektrik enerji sistemlərini əlaqələndirməkdən əlavə Azərbaycan və Türkiyə üzərindən Avropaya ixracı təmin etməklə bu dəhlizlər vahid “yaşıl enerji platforması” olmağa iddialıdır”- deyə nazir əlavə edib. “Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistan arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Hökumətlərarası Saziş”in yaxın vaxtlarda imzalanmasının planlaşdırıldığı, Qırğızıstanla bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığın da gündəmdə olduğu diqqətə çatdırılıb. Həmçinin bildirilib ki, COP29 çərçivəsində Mərkəzi Asiya ölkələri üçün Enerji Keçidi İnvestisiya Forumunun keçirilməsi yaşıl enerji məqsədləri naminə həmrəylimiz üçün daha bir fürsət olacaq.
Müzakirələrdən sonra iclasın yekunlarına dair Birgə Kommünike imzalanıb. Kommünikedə TDT-nin Enerji Əlaqələndirmə Komitəsinin, Texnologiya və Yaşıl Təşəbbüslər üzrə Regional Mərkəzinin və yaşıl enerji dəhlizlərinin yaradılmasına dəstək ifadə olunub. Həmçinin sənəddə türk dövlətlərinin 15 noyabrda Bakıda keçiriləcək COP29 Enerji Günündə fəal iştiraka hazır olduqları əksini tapıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistan Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv, Macarıstan,Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Respublikası isə müşahidəçi dövlətlərdir.

Energy Minister Parviz Shahbazov attended the 4th Meeting of the Ministers in charge of Energy of the Organization of Turkic States in Bishkek, Kyrgyzstan. Minister noted that the clear strategic vision and resolute policies of the heads of state, aiming to leverage the rich natural resources, energy-transport corridors, and great potential of our countries for mutually beneficial cooperation and great successes while preserving the spirit of brotherhood in a vast geographic area from Central Asia to Europe, have strengthened the status of the OTS. He emphasized the significance of the Karabakh Declaration adopted at the informal summit of the OTS in Shusha. Shahbazov stated that President Ilham Aliyev's call for the 21st century to be the century of development of the Turkic world and efforts to transform the Central Asia, South Caucasus, and Caspian regions into a single geopolitical region reflect the nature of Azerbaijan's relations with Turkic states in the new historical stage. He mentioned that Azerbaijan's trade turnover with member and observer countries of the organization exceeded $9 billion last year, with these countries investing $18.2 billion in Azerbaijan's economy, while Azerbaijan invested $20.3 billion in these countries.
Assessing energy cooperation as a strategic pillar of relations between Turkic states, it was noted that the magnificent contributions of the Azerbaijan-Türkiye energy union, such as BTC, Baku-Tbilisi-Erzurum, TANAP, and the Southern Gas Corridor, now ensure the energy security of numerous countries along with Türkiye. Over the past year and 8 months this year, 41 million tons of oil and 37 bcm of gas have been supplied to Türkiye and world markets through these pipelines. This year, out of the expected 25 bcm of gas exports, 9.8 billion cubic meters are planned to be delivered to Türkiye and 12.5 billion cubic meters to Europe. The agreement on the transportation of 2 million tons of Kazakhstani oil through the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline and the gradual increase of these volumes is proof of Azerbaijan's connecting role between Central Asia, Türkiye, and Europe.
"Our energy cooperation with Turkic states is not only developing on an upward trajectory but also gives impetus to the realization of new projects and initiatives of regional significance. In this context, the Caspian-Black Sea-Europe, Azerbaijan-Kazakhstan-Uzbekistan, and Azerbaijan-Türkiye-Europe green energy corridor projects via Nakhchivan will transform Turkic states into countries playing a crucial role in clean energy supply and energy transition in Eurasia. In addition to linking the rich energy potential and electricity systems of our countries, these corridors aspire to become a unified green energy platform by ensuring exports to Europe via Azerbaijan and Türkiye, the Minister added. He mentioned that the Intergovernmental Agreement on Strategic Partnership in the Development and Transmission of Green Energy between Azerbaijan, Kazakhstan, and Uzbekistan is planned to be signed soon, and cooperation with Kyrgyzstan in the field of renewable energy is also on the agenda.  He also noted that holding the Energy Transition Investment Forum for Central Asian countries within COP29 will be another opportunity for the solidarity in the name of green energy goals.
Following the discussions, a Joint Communiqué on the outcomes of the meeting was signed. The Communiqué expressed support for the establishment of the OTS Energy Coordination Committee, the Regional Center for Technology and Green Initiatives, and green energy corridors. The document also reflected the readiness of Turkic states to actively participate in the COP29 Energy Day to be held in Baku on 15 November.
Azerbaijan, Türkiye, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Uzbekistan are members of the OTS, while Hungary, Turkmenistan, and Northern Cyprus are observer states.