Energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) Türkiyə və Qafqaz üzrə icraçı direktoru Elisabetta Falcetti ilə görüşüb.
Görüş zamanı energetika sektorunda Bankla mövcud əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə edilib, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi və aşağı karbonlu enerjiyə keçid kimi sahələrdə cari layihələr nəzərdən keçirilib, gələcək əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. AYİB-in dəstəyi ilə həyata keçirilən Qobustan Günəş Elektrik Stansiyası üzrə hərrac prosesinin gedişatı qiymətləndirilib.
Qarşı tərəfə “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” və “Azərbaycan-Mərkəzi Asiya-Avropa” yaşıl enerji dəhlizlərinin yaradılması istiqamətində atılan addımlar, COP29-la bağlı təşəbbüslər və enerji sahəsində planlaşdırılan tədbirlər haqqında məlumat verilib.

Deputy Energy Minister Orkhan Zeynalov met with Elisabetta Falcetti, the EBRD Managing Director for Türkiye and the Caucasus.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the existing cooperation with the Bank in the energy sector, reviewed current projects in areas such as renewable energy, energy efficiency and transition to low-carbon energy, and exchanged views on future cooperation opportunities. The progress of the auction process on the Gobustan SPP, carried out with the support of the EBRD, was evaluated.
The counterparty was informed about the steps taken to create the Caspian-Black Sea-Europe and Azerbaijan-Central Asia-Europe green energy corridors, the initiatives related to COP29 and the measures planned in the field of energy.