8 ayda ölkədə qaz hasilatı və ixracı artıb
2024-cü ilin yanvar-avqust ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 8 ay ərzində Azərbaycanda 19,3 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib.
Respublika üzrə neft hasilatının 11,1 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 2,8 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,4 milyon tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 5 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 16 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 13,9 milyon tonu konsorsiumun, 2,1 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşüb.
Cari ilin yanvar-avqust aylarında ölkədə neft emalı 4,4 milyon tona yaxın təşkil edib.
2024-cü ilin avqust ayında gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 76 045 ton olub. Bunun 64 870 tonunu xam neft, 11 175 tonunu kondensat təşkil edib.
8 ay ərzində ölkədə 33 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 8,7 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”, 18,1 milyard kubmetri “Şahdəniz”, 1,1 milyard kubmetri “Abşeron”, 5,1 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən təqribən 0,8 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
Bu dövrdə xaricə qaz satışı 16,4 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təqribən 3,1 faiz çoxdur. Avropaya 8,4 milyard kubmetr, Türkiyəyə 6,5 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 1,5 milyard kubmetr qaz satılıb. Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 3,7 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 sentyabr 2024-cü il tarixinədək 643 milyon ton neft (kondensatla birlikdə), 452,2 milyard kubmetr qaz hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 595,8 milyon ton neft, 225 milyard kubmetr qaz, “Şahdəniz”dən isə 47,2 milyon tona yaxın kondensat, 227,2 milyard kubmetr qaz hasil olunub.
Bu yataqlardan indiyə kimi 641,2 milyon ton neft (kondensatla birlikdə), 162 milyard kubmetrə yaxın qaz ixraca nəql edilib.

Gas production and export increased over the eight months
Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 11.1 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 2.8 million tons (condensate) and Absheron for 0.4 million tons. SOCAR's oil output amounted to 5 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 16 million tons during the reporting period. Out of this, consortium accounts for nearly 13.9 million tons, SOCAR for 2.1 million tons.
In January-August of the current year in the country oil refining amounted to about 4.4 million tons.
In August 2024, daily oil production (including condensate) in Azerbaijan amounted to 76045 tons, including 64870 tons crude oil and 11175 tons condensate.
For 8 months, 33 bcm of natural gas was produced in the country. 8.7 bcm of gas production extracted from ACG, while 18.1 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 1.1 bcm and 5.1 bcm gas respectively. Gas was transported with an increase of approximately 0.8 bcm compared to the relevant period last year.
During this period, gas sales amounted to 16.4 bcm, which was 3.1 % more compared to the same period previous year. 8.4 bcm of gas were sold to Europe, 6.5 bcm to Türkiye, and 1.5 bcm to Georgia. It should be noted that, during this period 3.7 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since its commissioning till 1 September 2024, 643 million tons oil (including condensate) and 452.2 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 595.8 million tons oil and 225 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli. About 227.2 bcm of gas and nearly 47.2 million tons of condansate were extracted from Shah Deniz.
Up to now, approximately 641.2 million tons oil (including condensate), about 162 bcm of gas were exported.