“Yaşıl enerji məkanı” üzrə İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasını təmin etmək məqsədilə yaradılmış “Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunun hibrid formada növbəti iclası keçirilib.
İclasa sədrlik edən energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev çıxışında Strategiyanın icrası çərçivəsində reallaşdırılan layihələrin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” üzrə həyata keçirilən tədbirlərlə ahəng təşkil etdiyini vurğulayıb. İşçi qrupun iclaslarının müntəzəm keçirilməsinin hesabatlılığın effektivliyini artırdığını qeyd edib və gündəlikdə duran məsələlərə diqqət çəkib.
İşçi qrupun sədr müavini, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn Strategiyanın icrası çərçivəsində 2024-cü ilin birinci yarısı üzrə aparılmış monitorinqin nəticələrinə dair ilkin qiymətləndirmə hesabatını təqdim edib. “Yaşıl enerji məkanı” məqsədi üzrə tədbirlərin icra göstəriciləri, 6 fəaliyyət istiqaməti üzrə indikatorlar və nəzərdə tutulmuş hədəflər çərçivəsində icra olunan işlər barədə məlumat verilib, qaz təchizatı, istilik təchizatı sahəsində dövlət‒özəl tərəfdaşlığının inkişaf etdirilməsi, dənizdə külək enerjisi potensialının araşdırılması, bioenerji və geotermal enerjidən istifadə imkanlarının genişləndirilməsi, bərpa olunan enerji mənbələri üzrə informasiya sisteminin yaradılması, Elektromobillik üzrə Milli Planın hazırlanması, enerji saxlanc sistemlərinin tətbiqi, karbon tutulması, utilizasiyası və saxlanması texnologiyalarının tətbiqi, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində enerji səmərəliliyinin təmin edilməsi və digər istiqamətlərdə yerinə yetirilmiş tədbirlər müzakirə edilib.
Sonra digər qrup üzvlərinin hesabatla bağlı məruzələri dinlənilib, atılacaq növbəti addımlar, çağırış və tövsiyələr nəzərdən keçirilib. Strategiya sənədi üzrə qarşıdakı dövrdə tədbirlərin effektiv icrası ilə bağlı tapşırıqlar diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, “Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupunda Energetika Nazirliyi və İİTKM ilə yanaşı, İqtisadiyyat, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat, Maliyyə, Fövqəladə Hallar nazirliklərinin, SOCAR, Mərkəzi Bank, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi, Dövlət Statistika Komitəsi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, “Azərsu”, “Meliorasiya və Su Təsərrüfatı”, “Azərenerji”, “Azərişıq”, “Azəristiliktəchizat” ASC-lərin nümayəndələri təmsil olunurlar.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 12 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə 8 İşçi qrup yaradılıb. “Yaşıl enerji məkanı” İşçi qrupu da bu çərçivədə “Yaşıl enerji məkanı” məqsədinin yerinə yetirilməsi və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsini həyata keçirir.

The next meeting of the Working Group on green energy space, established in order to ensure the implementation of the measures provided for in the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026, was held in hybrid form.
Chairman of the Working Group, Deputy Energy Minister Samir Valiyev emphasized in his speech that the projects realized within the implementation of the Strategy are in harmony with the events implemented under the Green World Solidarity Year. He noted that regular holding of meetings of the Working Group increases the effectiveness of accountability and drew attention to the issues on the agenda.
Deputy Chairman of the Working Group, Deputy Executive Director of the Center for Anlysis of Economic Reforms and Communication of the Republic of Azerbaijan Ramil Huseyn presented a Preliminary Assessment report on the results of the monitoring carried out in the first half of 2024 within the strategy implementation. The participants were informed about the implementation indicators of the activities for the purpose of green energy space, indicators on 6 areas of activity and the work carried out within the intended goals. Development of Public‒Private Partnership in the field of gas supply, heat supply, investigation of offshore wind power potential, expansion of access to bioenergy and geothermal energy, creation of Information System on renewable energy sources, preparation of national plan on electromobility, application of energy storage systems, application of carbon capture, disposal and storage technologies, provision of energy efficiency in various sectors of the economy and in other directions were discussed.
Then the reports of other group members on the report were heard, the next steps to be taken, challenges and recommendations were considered. The tasks related to the effective implementation of measures in the upcoming period under the strategy document were brought to the attention.
The Green Energy Space Working Group included representatives of the Ministry of Energy and Centre for Analysis of Economic Reforms and Communication, the Ministries of Economy, Ecology and Natural Resources, Agriculture, Digital Development and Transport, Finance, Emergency Situations, SOCAR, Central Bank, Azerbaijan Investment Holding, State Statistics Committee, State Urban Planning and Architecture Committee, State Customs Committee, Azerbaijan National Academy of Sciences, Azersu, Melioration and Water Management, Azerenergy OJSC, Azerishig OJSC, Azeristiliktechizat OJSC.
It should be noted that by the Order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 12 June 2023, 8 Working Groups were established in order to ensure the full, timely and effective implementation of the measures provided for in the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026 and to coordinate the activities of the concerned public authorities. In this regard, the Green Energy Space Working Group ensures that Green Energy Space goal is met and the activities of the concerned public authorities are coordinated.