Buxarestdə nazir Pərviz Şahbazovun Peter Siyarto ilə görüşü olub
Rumıniyada səfərdə olan energetika naziri Pərviz Şahbazov Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Görüşdə yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi layihəsi üzrə nazirlərin 8-ci görüşünün nəticələrinə, Birgə Müəssisənin fəaliyyətinə, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi”nin həyata keçirilməsi istiqamətində digər zəruri məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Regional səviyyəli yaşıl enerji layihəsinin Azərbaycanla Macarıstan arasında strateji tərəfdaşlıq əlaqələrini, eləcə də Avropada enerji təhlükəsizliyini möhkəmləndirən və enerji əməkdaşlığını genişləndirən rolundan bəhs edilib.
Görüşdə ikitərəfli enerji əlaqələrinin gündəliyindəki məsələlərə də toxunulub. Macarıstanın “MOL Group” və MVM şirkətləri ilə Azəri-Çıraq-Günəşli və Şahdəniz layihələrində mövcud əməkdaşlığın cari vəziyyəti müzakirə edilib.

Minister Parviz Shahbazov met with Peter Szijjarto in Bucharest
Energy Minister Parviz Shahbazov also met with Peter Szijjarto, Hungarian Minister of Foreign Affairs and Trade.
At the meeting, the sides exchanged views on the results of the 8th Ministerial/Steering Committee Meeting on the Development and Transmission of Green Energy, the activities of the Joint Venture and other necessary issues in the direction of the implementation of the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor. The role of the regional green energy project in strengthening strategic partnership relations between Azerbaijan and Hungary, as well as strengthening energy security and expanding energy cooperation in Europe was discussed.
The issues on the agenda of bilateral energy relations were also touched upon at the meeting. The current status of cooperation in Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz projects with Hungarian MOL Group and MVM companies was discussed.
The energy direction of the Action Agenda of the COP29 event was also mentioned during the conversation.