Energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov ölkəmizdə səfərdə olan Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Enerji sektorunun Baş direktoru Priyanta Vijayatunqa və Şərqi, Mərkəzi və Qərbi Asiya komandasının Enerji direktoru Junho Hvanqın da təmsil olunduğu nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Söhbət zamanı ölkəmizin Bankla sıx əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla davam etdirməsi, energetika sektorunun inkişafı, xüsusilə Azərbaycan təbii qazının Avropaya nəqli layihələrinə Bankın göstərdiyi dəstək yüksək qiymətləndirilib.
Görüşdə enerji sektoru üzrə potensial layihələr və enerji sahəsində yeni əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələrinin inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirlər, ölkəmizin yaşıl enerji potensialı, istehsalı və ixracı məsələlərindən bəhs edilib, COP29-la bağlı enerji təşəbbüsləri və planlaşdırılan tədbirlər haqqında məlumat verilib.
Energetika Nazirliyi və AİB tərəfindən həyata keçirilən “Üzən günəş panelləri sisteminin inkişafına dair bilik mübadiləsi və texniki yardım” layihəsi çərçivəsində ötən ay istismara verilmiş Böyükşor gölü üzərində ümumi gücü 100 kVt olan günəş enerjisi qurğusunun Azərbaycanda yaşıl enerji mənbələrinin şaxələndirilməsinə gözlənilən təsirindən bəhs olunub.
Görüşdə, həmçinin AİB-in texniki dəstəyi çərçivəsində Azərbaycanda istilik təchizatı sahəsində islahatların aparılması istiqamətdə görüləcək tədbirlər müzakirə edilib, “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” yaşıl enerji dəhlizi layihəsinin həyata keçirilməsinə dəstək, “Azərbaycan-Mərkəzi Asiya-Avropa” yaşıl enerji dəhlizinin yaradılması layihəsi üzrə gələcək birgə əməkdaşlıq imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Meeting was held with the delegation of Asian Development Bank
Deputy Energy Minister Orkhan Zeynalov met with the delegation of the Asian Development Bank (ADB), which includes the Senior Director for ADB's Energy Sector Office Priyantha Wijayatunga and the Director, Energy Division, Central and West Asia Department (CWRD) Joonho Hwang.
During the conversation, the successful continuation of close cooperation between our country and the Bank, the development of the energy sector, in particular, the Bank's support for projects to transport Azerbaijani natural gas to Europe were highly appreciated.
Potential projects in the energy sector and new opportunities for cooperation in the energy sector were discussed at the meeting. The measures taken by Azerbaijan in the direction of development of renewable energy sources, the green energy potential of our country, its production and export issues were discussed, and information about our energy initiatives and planned actions related to COP29 was given.
The expected impact of a 100 kW solar power plant on Lake Boyukshor, which was commissioned last month within the Knowledge Exchange and Technical Assistance on the Development of Floating Solar Panels System Project implemented by the Ministry of Energy and ADB, on the diversification of green energy sources in Azerbaijan was discussed.
During the meeting, measures to be taken to reform the field of heat supply in Azerbaijan within the framework of ADB technical support were discussed. The sides exchanged views on the support for the implementation of the Caspian-Black Sea-Europe Green Energy Corridor project, and future joint cooperation opportunities on the project of creating the Azerbaijan-Central Asia-Europe green energy corridor.