İyulun 3-də Avropa İttifaqının dəstəyi ilə reallaşdırılan Azərbaycanda Çevik Texniki Yardım Aləti (AZTAF) çərçivəsində həyata keçirilən “Enerji səmərəliliyi və iqlim” texniki yardım layihəsinin “Enerji Effektivliyi Fondu və Binalar üçün Milli Renovasiya Proqramı” mövzusunda yekun tədbir keçirilib.
Aidiyyəti maraqlı tərəflərin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə çıxış edən Nazirliyin Enerji səmərəliliyi şöbəsinin müdiri Nərgiz Bağırlı Dünya Bankının Azərbaycanda Milli Renovasiya Proqramının və Enerji Effektivliyi Fondunun yaradılmasında dəstəyindən bəhs edib. Azərbaycanın İqlim Dəyişmələrinə dair Paris Sazişinə qoşularaq Milli Səviyyədə Müəyyən edilmiş Töhfələr götürməsi, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə xalis sıfır emissiya zonalarının yaradılması, dövlət başçısının Sərəncamı ilə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunması, COP29-a sədrliyimiz ölkəmizin qlobal istiləşməyə qarşı aktiv fəaliyyətinin göstəricisi kimi vurğulanıb.
Avropa İttifaqının səfiri Peter Mixalko Aİ ilə Azərbaycan arasında uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrindən və həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyətindən bəhs edib. Dünya Bankının nümayəndəsi Səidə Bağırlı AZTAF proqramı haqqında məlumat verib, proqram çərçivəsində prioritet istiqamətlər üzrə görülən işlərə və əldə edilən nəticələrə diqqət çəkib.
Seminarda çıxış edən digər ekspertlər tərəfindən Milli Renovasiya Proqramının hazırlanması sahəsində görülən işlər və bu sahədə aidiyyəti dövlət qurumlarının rolu, maarifləndirmə kampaniyaları, proqramın icrasına dair yol xəritəsinin məqsədləri və metodologiyası, Enerji Effektivliyi Fondunun missiyası və məqsədləri, binalarda enerji effektivliyinin prinsipləri, enerji səmərəliliyinin müəyyənləşdirilməsi və artırılması yolları, layihə çərçivəsində 10 ictimai binada keçirilmiş enerji auditlərinin nəticələri və binalarda enerji səmərəliliyinin təmin edilməsi üzrə tövsiyələr barədə ətraflı məlumat verilib, mövzu ilə bağlı təqdimatlar dinlənilib.
Eyni zamanda, layihə çərçivəsində 2 və 4 iyul tarixlərində bilik və bacarıqların artırılması məqsədilə “Enerji Effektivliyi Siyasəti və Proqramlar. Milli Renovasiya Proqramına dair yol xəritəsi” və “Enerji effektivliyi investisiyalarının strukturlaşdırılması və təhlil” mövzularında Nazirliyin əməkdaşları üçün seminarlar keçirilib.

On 3 July, final event on the National Renovation Program in Buildings Sector and Energy Efficiecny Fund of the Energy Efficiency and Climate Technical Assistance Project implemented within Azerbaijan Rapid Technical Assistance Facility (AZTAF) in Azerbaijan, implemented with the support of the European Union, was held.
Speaking at the event with the participation of relevant stakeholders, Head of the Energy Efficiency Department of the Ministry Nargiz Baghirli spoke about the support of the World Bank in the creation of the National Renovation Program and the Energy Efficiency Fund in Azerbaijan. Signing the Paris Agreement on Climate Change and making Nationally Determined Contributions by Azerbaijan, including the creation of net zero emission zones in liberated territories, the announcement of 2024 Green World Solidarity Year by the Order of the Head of State and our chairmanship of COP29 were highlighted as an indicator of our country's active activity against global warming
Peter Michalko, EU Ambassador spoke about the successful cooperation between the EU and Azerbaijan and the importance of the implemented projects. The representative of the World Bank Saida Baghirli gave information about the AZTAF program and drew attention to the work done in priority areas and the results achieved within the program.
Other experts delivered detailed information about the work done on drafting the National Renovation Program and the role of relevant government agencies in this field, awareness campaigns, goals and methodology of the roadmap for the implementation of the program, mission and objectives of the Energy Efficiency Fund, energy efficiency principles in buildings, ways to determine and increase energy efficiency, results of energy audits conducted in 10 public buildings within the framework of the project and recommendations on ensuring energy efficiency in buildings, presentations were made on the topic.
At the same time, within the framework of the project, seminars were held for employees of the Ministry on 2 and 4 July, on Energy Efficiency Policy and Programs. Roadmap on national renovation program and Structuring and Analysis of Energy Efficiency Investments in order to increase knowledge and skills.