Energetika naziri Pərviz Şahbazov Milanda İtaliyanın ətraf mühit və enerji təhlükəsizliyi naziri Cilberto Piketto Fratini ilə görüşüb. Görüşdə enerji sahəsində və Azərbaycanın COP29-a, İtaliyanın G7-yə sədrliyi çərçivəsində əməkdaşlığın geniş spektri müzakirə edilib.
Azərbaycanla İtaliya arasında dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin yüksək səviyyədə olmasından və əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafından məmnunluq ifadə edilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin İtaliya ilə münasibətlərin hərtərəfli inkişafına önəm verdiyi vurğulanıb. İtaliyanın Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşı olması, indiyə kimi Avropaya tədarük edilmiş 37,9 milyard kubmetr qazın 30 milyard kubmetrdən çoxunun bu ölkəyə nəqli və İtaliyanın qazla təchizatında Azərbaycanın ilk üçlükdə qərarlaşması müsbət məqamlar kimi qeyd olunub. Bu il Italiyaya qaz tədarükünün 9,6 milyard kubmetr proqnozlaşdırıldığı, TAP-ın 2026-cı ildən ötürücülük gücünün 1,2 milyard kubmetr genişlənməsinin isə enerji təhlükəsizliyi və dekarbonizasiya məsələlərində əməkdaşlığımızı gücləndirəcəyi bildirilib. “Ansaldo Energia” şirkəti ilə hazırda inşa olunan 1280 MVt-lıq elektrik stansiyasının və azad edilmiş ərazilərdə yarımstansiyaların avadanlıqlarla təchizatı üzrə əməkdaşlıqdan da bəhs olunub və bərpa olunan enerjinin tədarükü perspektivləri dəyərləndirilib. İtaliyanın Xəzər-Qara dəniz-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi” vasitəsilə Azərbaycandan “yaşıl enerji”nin təchiz edilməsinə marağı ifadə edilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Gilberto Pichetto Fratin, Minister of Environment and Energy Security of Italy in Milan. The sides discussed a broad range of cooperation in the energy sector and within the Azerbaijan's chairmanship of COP29 and Italy's G7.
The sides expressed satisfaction with the high level of friendly and strategic partnership relations and the development of cooperation between Azerbaijan and Italy. It was emphasized that the President of the Republic of Azerbaijan H. E. Mr. Ilham Aliyev attaches importance to the comprehensive development of relations with Italy. The fact that Italy is the main trading partner of Azerbaijan, that more than 30 bcm out of 37.9 bcm of gas supplied to Europe have been transported to this country, and that Azerbaijan is among the top three in the gas supply of Italy were noted as positive points. It was noted that gas supplies to Italy are projected at 9.6 bcm this year, and the expansion of TAP's transmission capacity by 1.2 bcm from 2026 will strengthen our cooperation on energy security and decarbonization. The cooperation with Ansaldo Energia on the supply of 1280 MW power plant and substations in the liberated territories with equipment was also discussed and prospects for the supply of renewable energy were assessed. Italy's interest in supplying green energy from Azerbaijan through the Caspian-Black Sea-European Green Energy Corridor was expressed.