İtaliyada səfərdə olan energetika naziri Pərviz Şahbazov “Baker Hughes” şirkətinin iqlim texnologiyaları həlləri üzrə baş vitse-prezidenti Alessandro Bresciani ilə görüşüb.
Görüşdə enerji texnologiyası şirkətinin enerji keçidində iştirakını gücləndirən fəaliyyəti, ölkəmizlə yeni texnologiyaların tətbiqi ilə hasilatda məhsuldarlıq və səmərəliliyin artırılması üzrə əməkdaşlığı nəzərdən keçirilib. Dayanıqlı enerji həlləri və dekarbonizasiya istiqamətində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulub. Həmçinin COP29 vasitəsilə enerji keçidinin təşviqi və bu xüsusda, “Baker Hughes” şirkəti ilə əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Energetika nazirinin “Zhero” şirkətinin həmtəsisçisi və “Zhero Europe” üzrə baş icraçı direktor Alessandra Pasini ilə görüşündə isə “yaşıl hidrogen”dən əldə edilən elektrik təbii qazı (e-NG) üzrə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Aparıcı enerji şirkətləri ilə tərəfdaşlıq əsasında həyata keçirilən və Avropanı Afrika ilə əlaqələndirən genişmiqyaslı bərpa olunan enerji layihələri, bu “yaşıl mollekul”ların xalis sıfıra nail olunmasında rolundan danışılıb. “Xəzər-Qara dəniz-Avropa” və “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan-Avropa” yaşıl enerji dəhlizləri layihələrinin həyata keçirilməsi və hidrogen istehsalı-ixracı planları kontekstində şirkətin elektrik təbii qazı üzrə ölkəmizlə əməkdaşlığa marağı ifadə edilib.

Energy Minister discussed cooperation priorities with Baker Hughes and Zhero companies
Energy Minister Parviz Shahbazov, who is on a visit to Italy, met with Alessandro Bresciani, Senior Vice President of Climate Technology Solutions of Baker Hughes.
At the meeting, the activities of the energy technology company strengthening its participation in the energy transition, cooperation with our country on increasing productivity and efficiency in production through the introduction of new technologies were reviewed. The cooperation matters in the field of sustainable energy solutions and decarbonization were touched upon. There was also an exchange of views on promoting the energy transition through COP29 and, in this regard, cooperation with Baker Hughes.
At the meeting with Alessandra Pasini, Co-Founder of Zhero and CEO of Zhero Europe within the Global Energy Transition (GET) Congress, the cooperation opportunities on electric natural gas (E-NG) derived from green hydrogen were evaluated. Large-scale renewable energy projects implemented in partnership with leading energy companies and linking Europe with Africa, the role of green molecules in achieving net zero were discussed. The company's interest in cooperation with our country on electric natural gas was expressed in the context of the implementation of the projects of Caspian-Black Sea-Europe and Central Asia-Azerbaijan-Europe green energy corridors and plans for the hydrogen production and export.