İtaliyada Pakistanın neft naziri və “Saipem” şirkəti ilə görüşlər olub
Energetika naziri Pərviz Şahbazov İtaliyanın Milan şəhərində keçirilən Yaşıl Enerji Keçidi Konqresi çərçivəsində Pakistanın neft üzrə dövlət naziri Musadik Malik və “Saipem” şirkətinin baş icraçı direktoru və baş meneceri Alessandro Puliti ilə görüşlər keçirib.
Pakistanın neft üzrə dövlət naziri Musadik Malik ilə görüşdə iki ölkə arasında yüksək səviyyəli münasibətlərdən məmnunluq ifadə edilib. Enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafında Enerji üzrə Birgə İşçi Qrupunun fəaliyyətindən bəhs edilib. Pakistana uzunmüddətli LNG təchizatı üzrə imzalanmış müqavilənin icrası, eləcə də COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq və qlobal enerji keçidini təmin edən məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
“Saipem” şirkətinin baş icraçı direktoru və baş meneceri Alessandro Puliti ilə görüşdə isə şirkətlə mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı müzakirə edilib. Şirkətin fəaliyyətində bərpa olunan enerji sahəsinə, xüsusilə dənizdə külək enerjisinə istiqamətlənməsi və Azərbaycanın Xəzər dənizində külək enerjisinin inkişaf etdirməsi, “yaşıl enerji dəhliz”lərinin həyata keçirməsi kontekstində əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib. Söhbət zamanı şirkətin dənizdə külək enerjisi üzrə dəniz obyektlərinin quraşdırılması ilə bağlı fəaliyyət və planlarını əks etdirən təqdimat nümayiş etdirilib.

Meetings were held with Minister of Energy of Pakistan and Saipem in Italy
Energy Minister Parviz Shahbazov met with Musadik Malik, Minister of Energy of Pakistan and Alessandro Puliti, Chief Executive Officer and General Manager of Saipem within the Global Energy Transition (GET) Congress in Milan, Italy.
At the meeting with Musadik Malik, the Minister of Energy of Pakistan, the sides expressed satisfaction with the high-level relations between the two countries. The activities of the Joint Working Group on energy in the development of cooperation on energy were discussed. The sides exchanged views on the implementation of the signed agreement on long-term LNG supply to Pakistan, as well as cooperation within COP29 and ensuring a global energy transition.
In the meeting with Alessandro Puliti, Chief Executive Officer and General Manager of Saipem, the development of existing cooperation with the company was discussed. Cooperation opportunities in the context of the activity of the company in the field of renewable energy, especially offshore wind energy, the development of wind energy in the Caspian Sea of Azerbaijan, the implementation of green energy corridors were considered. During the conversation, a presentation reflecting the company's activities and plans for the installation of offshore wind energy facilities was made.