Energetika nazirinin müavini "H2-diplo - Dekarbonizasiya Diplomatiyası" təşəbbüsü çərçivəsində təşkil edilmiş tədbirdə çıxış edib
Energetika nazirinin müavini, COP29-un baş icraçı direktoru Elnur Soltanov Almaniyanın Xarici İşlər Nazirliyinin "H2-diplo - Dekarbonizasiya Diplomatiyası" təşəbbüsü çərçivəsində GIZ tərəfindən təşkil edilmiş tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edib.
Çıxış zamanı COP29-un ev sahibi kimi Azərbaycanın strateji planları və təşəbbüsləri, enerji günündə həyata keçirilməsi planlanan tədbirlər haqqında məlumat verib. Ölkəmizin kabonsuzlaşma sahəsindəki fəaliyyətinin əsas istiqaməti olan enerji keçidi sahəsindəki fəaliyyətinin COP29 prezidentliyinin Azərbaycana keçməsindən xeyli əvvəl başladığı və hətta COP29 çərçivəsində qlobal iqlim müzakirələri üçün seçilən şüarın, demək olar ki, ölkəmiz üçün əvvəlcədən seçilmiş şüarla eyni olduğu vurğulanıb. Təmiz hidrogenin COP29 sədrliyinin təşəbbüslərindən biri olacağı, xüsusilə də beynəlxalq sertifikatlaşdırma sxemləri sahəsində atılacaq addımların bu sahənin inkişafına təkan verəcəyinə ümid edildiyi qeyd edilib. Azərbaycanda bu sahədə beynəlxalq tərəfdaşlarla görülən işlərdən bəhs edilib və Xəzər-Avropa Yaşıl Enerji Dəhlizi çərçivəsində sadəcə yaşıl elektronların deyil, eyni zamanda yaşıl hidrogenin ixrac imkanlarının araşdırıldığı vurğulanıb.

Deputy Energy Minister, Chief Executive Officer of COP29 Elnur Soltanov made the opening remark at an event organized by GIZ under the German Foreign Ministry's H2-diplo - Decarbonization Diplomacy initiative.
During the speech, he outlined Azerbaijan's strategic plans and initiatives as the host of COP29, including activities planned for the energy day. He highlighted that Azerbaijan's energy transition efforts, the cornerstone of its decarbonization strategy, began long before the country assumed the COP29 presidency. Interestingly, the chosen slogan for global climate discussions at COP29 aligns almost perfectly with Azerbaijan's pre-existing national agenda. The Deputy Minister expressed hope that the focus on clean hydrogen, particularly in the realm of international certification schemes, will significantly boost the sector's development. He also discussed ongoing collaborations with international partners in this field and emphasized that the Caspian-European Green Energy Corridor is exploring export opportunities not only for green electrons but also for green hydrogen.