Energetika Nazirliyində Avropa İttifaqının iqlim fəaliyyəti üzrə komissarı ilə görüş keçirilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov və Avropa İttifaqının (Aİ) iqlim fəaliyyəti üzrə komissarı Vopke Hoekstra arasında görüş olub. Görüşdə Azərbaycanla Aİ-nin enerji tərəfdaşlığı və bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində əməkdaşlıqla bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Komissar Vopke Hoekstra Aİ-nin Azərbaycanla enerji sahəsində mövcud olan strateji tərəfdaşlığa böyük əhəmiyyət verdiyini vurğulayaraq faydalı və səmərəli əməkdaşlığa görə təşəkkürünü bildirib. Bərpa olunan enerjinin Avropaya tədarükünü təmin edəcək və Azərbaycanı, Gürcüstan, Rumıniya və Macarıstanla əlaqələndirəcək “yaşıl enerji dəhlizi” üzrə tərəfdaşlığa Aİ-nin önəm verdiyini diqqətə çatdırıb. Komissar enerji keçidi üzrə Azərbaycanın hazırkı fəaliyyəti və COP29-un gündəliyindəki enerji ilə bağlı prioritetlərlə maraqlanıb və ölkəmizlə bu xüsusda əməkdaşlığa dəstəyini ifadə edib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ölkəmizin hazırda Aİ ilə enerji əməkdaşlığının təbii qazla yanaşı, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, hidrogen və metan emissiyalarının azaldılması ilə bağlı geniş əməkdaşlıq gündəliyinin olduğunu qeyd edərək, Azərbaycanın Avropanın enerji təchizatındakı gələcək rolununun “yaşıl enerji” ilə genişlənəcəyini, bu istiqamətdə müxtəlif istiqamətlərdə həyata keçirilən “yaşıl enerji dəhliz”lərinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb. Nazir COP29-un milli səviyyədə “yaşıl enerji” keçidi üzrə prosesləri sürətləndirməklə bərabər Azərbaycanın təşəbbüsləri və geniş məzmunlu enerji fəaliyyət gündəliyi ilə qlobal məqsədlərə töhfə verəcək platforma olacağını bildirib. Bu xüsusda, “yaşıl enerji dəhliz və zonaları”, bərpa olunan enerji güclərinin enerji sisteminə inteqrasiyası üçün şəbəkənin gücləndirilməsi, enerji saxlanc sistemləri, yüksək gərginlikli sabit cərəyan kabelləri (HVDC) üzrə qlobal əməkdaşlığın vacibliyi qeyd olunub.
Söhbət zamanı Avropa Komissiyasının Enerji üzrə Baş Direktorluğunun (DG ENER) COP zamanı birgə tədbirlərin keçirilməsi təklifləri də nəzərdən keçirilib, BƏƏ Konsensusunun irəliyə aparılmasında və iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə Azərbaycanla sıx əməkdaşlıq məsələlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Azerbaijan`s Minister of Energy Parviz Shahbazov met with European Commissioner for Climate Action Wopke Hoekstra. At the meeting, the issues related to energy partnership between Azerbaijan and the EU, as well as cooperation concerning the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), set to be held in Baku this November were discussed.
Commissioner Wopke Hoekstra emphasized the EU's strong commitment to the existing strategic partnership in the energy sector with Azerbaijan, expressing gratitude for the productive cooperation. He noted that the EU attaches great importance to the partnership on the green energy corridor, which will ensure the supply of renewable energy to Europe and connect Azerbaijan, Georgia, Romania and Hungary. He inquired about Azerbaijan's current activities regarding the energy transition and the country's energy priorities on the COP29 agenda, voicing support for enhanced cooperation with Azerbaijan in this regard.
Energy Minister Parviz Shahbazov noted that our country's energy cooperation with the EU currently is not only on natural gas, but also on renewable energy, energy efficiency, reduction of hydrogen and methane emissions. He pointed out that the future role of Azerbaijan in Europe's energy supply would be expanded with "green energy", and brought the importance of "green energy corridors" implemented in different directions in this field to the attention. The Minister described COP29 as a platform for contributing to global goals through Azerbaijan's initiatives and integrated energy action program, while also accelerating the green energy transition processes at the national level. In this regard, the importance of strengthening grid for green energy corridors and zones, the integration of renewable energy powers into the energy system, energy storage systems,High Voltage Direct Current (HVDC) was noted.
During the meeting, the sides also deliberated proposals of the European Commission Directorate-General for Energy (DG ENER) to hold joint events during the COP. They also exchanged views on fostering close cooperation with Azerbaijan in advancing the UAE Consensus and addressing climate change.