2024-cü ilin yanvar - may ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 5 ay ərzində respublikada 20,9 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 5,4 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”, 11,6 milyard kubmetri “Şahdəniz”, 0,65 milyard kubmetri “Abşeron”, 3,2 milyard kubmetri SOCAR üzrə hasil olunub. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 0,7 milyard kubmetr artımla qaz hasil edilib.
5 ay ərzində xaricə qaz satışı 10,6 milyard kubmetr təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,4 faiz çoxdur. Avropaya 5,3 milyard kubmetr, Türkiyəyə 4,1 milyard kubmetr, Gürcüstana isə 1,2 milyard kubmetr qaz satılıb. Türkiyəyə TANAP-la bu müddətdə 2,3 milyard kubmetr qaz nəql olunub.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 iyun 2024-cü il tarixinədək “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 221,8 milyard kubmetr, “Şahdəniz”dən isə 220,6 milyard kubmetr qaz hasil edilib. Bu dövrdə “Şahdəniz” yatağından hasil edilən qazın 157 milyard kubmetri  ixraca nəql edilib.
2024-cü ilin yanvar - may aylarında ölkədə 12 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Neft hasilatının 6,8 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 1,8 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,25 milyon tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 3,1 milyon ton təşkil edib.
Hesabat dövründə 9,9 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 8,6 milyon tonu konsorsiumun, 1,3 milyon tonu isə SOCAR-ın payına düşüb.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 01 iyun 2024-cü il tarixinədək 637,9 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 591,6 milyon ton neft, “Şahdəniz”dən isə 46,3 milyon tona yaxın kondensat çıxarılıb. Bundan 01 iyun 2024-cü il tarixinədək təqribən 635,9 milyon tonu ixraca nəql edilib.

According to operational data for January-May 2024, Azerbaijan produced 20.9 bcm of natural gas. 5.4 bcm of gas production extracted from ACG, while 11.6 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 0.65 bcm and 3.2 bcm gas respectively. Gas was transported with an increase of approximately 0.7 bcm compared to the relevant period last year.
During 5 months, gas sales amounted to 10.6 bcm, which was 3.4 % more compared to the same period previous year. 5.3 bcm of gas were sold to Europe, 4.1 bcm to Türkiye, and 1.2 bcm to Georgia. It should be noted that, during this period 2.3 bcm gas was exported to Türkiye through TANAP.
Since the commissioning of the Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz till 1 June 2024, about 221.8 bcm of gas was produced from Azeri-Chirag-Gunashli and more than 220.6 bcm of gas from Shah Deniz. During this period, 157 bcm gas was exported from Shah Deniz.
Azerbaijan produced 12 million tons of oil (including condensate) in January - May 2024. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 6.8 million tons of oil produced in the republic while Shah Deniz for 1.8 million tons (condensate) and Absheron for 0.25 million tons. SOCAR's oil output amounted to 3.1 million tons (including condensate).
The volume of exported oil, including condensate, amounted to 9.9 million tons. Out of this, consortium accounts for nearly 8.6 million tons, SOCAR for 1.3 million tons.
Since its commissioning till 1 June 2024, 637.9 million tons oil (including condensate) were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 591.6 million tons of crude oil were extracted from ACG, while about 46.3 million tons condensate from Shah Deniz. Till 1 June 2024, more than 635.9 million tons were exported.