Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovla ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Alparslan Bayraktarın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş olub.
Görüşdə Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığı və strateji müttəfqliyinin enerji əməkdaşlığını möhkəmləndirən töhfələrindən məmnunluq ifadə edilib. Hər iki ölkə liderlərinin Azərbaycan-Türkiyə enerji əməkdaşlığına böyük önəm verdiyi qeyd olunub. Neft-qaz sahəsində birgə həyata keçirilən enerji layihələrinin region və Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyinin təminatındakı rolundan bəhs edilib. Çoxşaxəli enerji tərəfdaşlığının yeni mərhələdə inkişafını təmin edən təbii qaz və “yaşıl enerji” sahələrindəki prioritetlər və gündəlikdə olan layihələr nəzərdən keçirilib. Bildirilib ki, İğdır-Naxçıvan qaz kəmərinin inşası tezliklə yekunlaşacaq və ilin sonunadək Naxçıvan Türkiyə üzərindən qazla təchiz olunacaq. Hazırda Azərbaycan və Türkiyə arasında təbii qaz sahəsində çoxşaxəli əməkdaşlıq gündəliyinin olduğu, müvafiq Hökumətlərarası Sazişlə Azərbaycandan və üçüncü ölkələrdən Türkiyə və Avropaya qaz tədarükünə imkanlar yarandığı vurğulanıb.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrindən istehsal olunan elektrik enerjisinin ötürülməsi sahəsində əməkdaşlığın, Naxçıvan üzərindən “Türkiyə-Azərbaycan Qarşılıqlı Əlaqə” layihəsi üzrə “Yol Xəritəsi”nin cari vəziyyəti nəzərdən keçirilib. Naxçıvandan keçməklə Türkiyəyə və Avropaya elektrik enerjisinin ixracı məsələləri ilə bağlı fəaliyyət göstərən İşçi qrupu tərəfindən Texniki Tapşırıq layihəsinin tezliklə yekunlaşdırılmasının, tərəflər arasında müvafiq Əməliyyat Sazişinin imzalanmasının və layihənin texniki-iqtisadi əsaslandırmasına başlanması üçün məsləhətçi şirkətin seçilməsi də daxil müvafiq proseslərin sürətləndirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Bu istiqamətdə növbəti addımlar müəyyənləşdirilib.
Söhbət zamanı bu il Azərbaycan-Türkiyə 4-cü Enerji Forumunun keçirilməsinə də toxunulub və bu formatda davamlı tədbirlərin enerji sahəsində əməkdaşlığın ayrı-ayrı istiqamətlərdə inkişafına töhfə verəcəyi bildirilib.

Minister of Energy Parviz Shahbazov met with a delegation led by Turkish Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar, who is on a visit to our country.
The sides expressed satisfaction with the contribution of the Azerbaijani-Turkish brotherhood and strategic ally to strengthen energy cooperation. It was noted that the leaders of both countries attach great importance to Azerbaijani-Turkish energy cooperation. The role of joint oil and gas energy projects in ensuring the energy security of the region and European countries was discussed. Priorities in the fields of natural gas and green energy and projects on the agenda, which ensure the development of the multilateral energy partnership at a new stage, were reviewed. It was noted that the construction of the Igdir-Nakhchivan gas pipeline will be completed soon and Nakhchivan will be supplied with gas through Türkiye by the end of the year. It was emphasized that there is a multilateral cooperation agenda between Azerbaijan and Türkiye in the field of natural gas, and opportunities for gas supplies from Azerbaijan and third countries to Türkiye and Europe have been created by the relevant intergovernmental agreement.
At the meeting, the current status of cooperation in the field of electricity transmission from renewable energy sources in Azerbaijan and the road map on the Türkiye - Azerbaijan Interaction Project through Nakhchivan were also reviewed. It was noted the importance of accelerating the relevant processes, including the speedy completion of the draft Terms of Reference by the Working Group operating on the issues of electricity export to Türkiye and Europe through Nakhchivan, the signing of the relevant Operating Agreement between the parties, and the selection of a consulting company to start the feasibility study of the project. The next steps in this direction have been determined.
The sides also touched upon the holding of the 4th Azerbaijan-Türkiye Energy Forum this year and noted that sustainable measures in this format will contribute to the development of cooperation in the field of energy in different directions.